W najbliższy piątek, 29 listopada, w wielu polskich miastach ludzie wyjdą na ulicę, by protestować przeciw braku działań władzy, które miałyby charakter proekologiczny. Uczestnicy protestów domagają się, by w Polsce uznano katastrofę klimatyczną, ogłaszając stan kryzysu klimatycznego.

Początek protestu zapowiedziany jest na godzinę 10. W Gdańsku planuje się manifestację pod hasłem przewodnim „Dość Słów, Teraz Czyny”. Będzie ona mieć miejsce przy Dworze Artusa, w pobliżu Neptuna. Protestujący będą obecni do godz. 12.

„Wzywamy parlament polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami” – to słowa przedstawicieli Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, którzy organizują protesty w wielu polskich miastach.

Członkowie MSK domagają się przyjęcia ustawy, która powoła niezależną Radę Klimatyczną. Celem nowego tworu miałoby być znalezienie strategii, która pozwoliłaby Polsce na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku.

„Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych” – informują organizatorzy strajków.

Ostatnie takie protesty MSK zorganizowało we wrześniu. Domagają się przede wszystkim „transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych”.

„Jeśli nie będziemy naciskać na polityków, jeszcze za naszego życia na półkach w sklepach zacznie brakować żywności z powodu strat w rolnictwie, wyjście z domu za dnia w lato będzie zagrożeniem dla zdrowia, natomiast Wisła będzie na zmianę wylewać i zanikać” – alarmują protestujący.

„Kryzys klimatyczny musi być priorytetem parlamentu, bez względu na jego skład - z tego powodu nawet świeżo po wyborach, oczekujemy od jego nowych członków natychmiastowych i zdecydowanych działań” – wspominają członkowie MSK. Dodają także, że Polska to jeden z największych europejskich trucicieli.

Data celowo zbiega się z Black Friday, protesty odbywają się także zaledwie kilka dni przed COP 25.

Marsz odbędzie się w wielu dużych miastach, m.in. Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Warszawie, Gdańsku, ale także w mniejszych miejscowościach, m.in. w Lesznie, Dzierżoniowie, Suchej Beskidzkiej.

Przypomnij sobie o… KSIĄŻĘ ANDRZEJ PO RAZ KOLEJNY UKARANY ZA SWOJĄ PRZESZŁOŚĆ. KRÓLOWA ELŻBIETA II ZAKAZAŁA MU IMPREZY URODZINOWEJ

Jak informował portal Życie: OBOWIĄZKOWA REJESTRACJA W BAZIE DO KOŃCA ROKU. W INNYM RAZIE CZEKAJĄ SUROWE KARY

Portal Życie pisał również o… 35 LAT PRACY I NA WCZEŚNIEJSZĄ EMERYTURĘ. JEST ZGODA PRACODAWCÓW I ZWIĄZKOWCÓW