Co do tego, że system emerytalny w Polsce wymaga zmian, zgodzi się chyba każdy. Jak na razie szukano jednak porozumienia i sprawiało to spore problemy. Wygląda jednak na to, że udało się uzgodnić wspólną koncepcję – związkowcy i pracodawcy są zgodni, że 35-40 lat pracy powinno dawać prawo do otrzymywania emerytury.

We wtorek odbyło się posiedzenie zespołu ubezpieczeń społecznych w Radzie Dialogu Społecznego. Związkowcy zdziwili się, gdy okazało się, że Pracodawcy RP oraz Konfederacja Lewiatan zgadzają się z ich postulatami. Obie strony wyraziły gotowość do dalszego dialogu.

Mówi się, że Andrzej Duda przedstawi propozycję zmian w systemie emerytalnym jako jeden ze swoich postulatów wyborczych w kampanii prezydenckiej w 2020 roku. Przed poprzednimi wyborami ten postulat znalazł się w umowie programowej, którą obecny prezydent zawarł z NSZZ „Solidarność”, jednak zabrakło go w późniejszym projekcie sejmowym.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Kancelaria Prezydenta już dyskutuje na ten temat. Trwają już prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ich efekcie poznamy oszacowaną kwotę, którą będzie kosztować tego rodzaju zmiana.

Gdyby zasady dotyczące przejścia na emerytury zostały zmienione, prawo do wcześniejszego otrzymywania świadczeń z ZUS mogłoby zyskać nawet kilkaset tysięcy osób.

Jak twierdzą związkowcy, ta zmiana generuje dodatkowe koszty w chwili obecnej, jednak nie w dłuższej perspektywie – obliczanie emerytur stażowych będzie obliczane na podstawie wysokości składek zebranych w ZUS. Osoby, które zdecydują się na wcześniejszą emeryturę, będą zwyczajnie otrzymywać niższe świadczenia.

Kolejne miesiące przyniosą odpowiedź na to, co stanie się z przedstawionym projektem.

Przypomnij sobie o… MAŁASZYŃSKI ZAMIEŚCIŁ WZRUSZAJĄCY WPIS W MEDIACH. "WCIĄŻ CIĘ KOCHAM"

Jak informował portal Życie: PIĘKNA INICJATYWA JEDNEGO ZE SZPITALI. JUŻ NIEDŁUGO, POWSTANIE POKÓJ POŻEGNAŃ

Portal Życie pisał również o… OBOWIĄZKOWA REJESTRACJA W BAZIE DO KOŃCA ROKU. W INNYM RAZIE CZEKAJĄ SUROWE KARY