W ciągu zaledwie kilku dni na terenie Islandii odnotowano ponad 700 trzęsień ziemi. Choć obszar ten od zawsze wykazywał dużą aktywność sejsmiczną, tak duża liczba wstrząsów nie może być przypadkiem. Dla sejsmologów sygnał jest czytelny – zbliża się wybuch potężnego wulkanu.

Na terenie Islandii od zawsze panuje duża aktywność sejsmiczna. Państwo położone jest bowiem na szczycie Grzbietu Śródatlantyckiego i jednego z najgorętszych punktów na ziemi. Nietypowe umiejscowienie spowodowało, że Islandczycy częściej niż inne narody narażeni są na wybuchy wulkanów. Na wyspie znajduje się ich bowiem aż 130.

Teraz islandzcy sejsmolodzy obawiają się, że seria wstrząsów może być powiązana ze zwiększoną aktywnością jednego z wulkanów. Chodzi tu o wulkan Askja, którego wybuch mógłby spowodować katastrofalne skutki na ogromnym terenie.

To właśnie w okolicy Askji odnotowano około 700 trzęsień ziemi. Miały swoje epicentra właśnie w obrębie wulkanu. Najpoważniejsze z nich miało siłę 3,4 stopnia w skali Richtera.

Erupcja wulkanu Askja mogłaby poważnie zagrozić Europie. Przypomnijmy, że gdy w 2010 roku wybuchł wulkan Eyjafjallajökull, wyrzucone przez niego ogromne masy pyłu spowodowały problemy w transporcie lotniczym nad całym Północnym Atlantykiem i całą Europą. Odwołanych zostało wówczas aż 95 tys. lotów.

Warto przypomnieć, że wulkan Askja już raz zagroził Europie. Jego wybudzenie w 1875 roku spowodowało klęskę nieurodzaju na ogromnym terenie. Dym oraz popiół skaziły glebę i zabiły zwierzęta gospodarskie. Konsekwencje tej erupcji odczuwano jeszcze przez wiele lat.

Gdyby w niedalekiej przyszłości wulkan Aksja wybuchł, musielibyśmy mierzyć się z podobnymi problemami. Naukowcy na podstawie przeprowadzanych symulacji wskazują, że chmury popiołu i dymu przesłoniłyby wówczas większość Europy.

Portal "Życie" informuje... NAUKOWCY ODKRYLI NOWĄ CHOROBĘ! MILIONY OSÓB POWINNY SIĘ PRZEBADAĆ

Przypomnij sobie o... SPĘDZAŁ ZWYCZAJNY DZIEŃ W OGRODZIE… JUŻ NIGDY NIE WRÓCI DO DOMU

Na portalu "Życie" przeczytasz także... CZY ZIEMIĘ CZEKA KONIEC? SĄ JUŻ PIERWSZE ZNAKI!