Należy pamiętać, że dobra jakość powietrza, może pogorszyć się jak tylko zmieni się pogoda. Dlatego przed każdym wyjściem warto sprawdzić poziom smogu, by odpowiednio się przed nim zabezpieczyć. Chcąc sprawdzić poziom smogu, musimy zwrócić uwagę na poziom szkodliwych pyłów PM10 (pył o cząsteczkach nie większych niż 10μm) i PM2.5 (pył, którego cząsteczki nie przekraczają 2,5μm- pył o najmniejszych cząsteczkach, a co za tym idzie najniebezpieczniejszy) w powietrzu.
Jak informuje portal Nasze Miasto, dziś (5. września) w Warszawie nie ma smogu- powietrze jest czyste. Uśrednione pomiary stężenia pyłów charakterystycznych dla smogu, sprawdzone ok godziny 15:12, wynoszą:
- skażenie PM2.5: 44% normy (11 µg/m³);
- skażenie PM10: 47% normy (19 µg/m³).
W przypadku obu pyłów wynik wskazuje na to, że smog zmniejsza się. Jest to świetna okazja, by skorzystać z okazji i zapewnić sobie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Jak odczytywać wyniki? Normy jakości powietrza w Polsce określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24.08.2012r w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z rozporządzeniem, dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Natomiast średnia roczna nie powinna przekraczać 40 µg/m³. W przypadku pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera jedynie normę roczną, ustaloną na poziomie 25µg/m³. WHO przyjęła normę dobową wynoszącą 25µg/m³, przy czym każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 wpływa negatywnie na ludzkie zdrowie.
Jakość powietrza można sprawdzić na stronie Inspekcji Ochrony Środowiska powietrze.gios.gov.pl/pjp/current
"Życie" przypomina: Warszawa: POP-y otwarte także w sobotę. Wyrobisz Kartę Miejską, zamówisz abonament parkingowy
O tym warto wiedzieć: Warszawa: strażnicy miejscy sprawdzą czy segregujesz odpady. Ile wyniesie mandat
Redakcja "Życia" poleca: Zasiłek opiekuńczy powraca. Rodzice mogą się spodziewać zastrzyku gotówki. Co powinni zrobić