Olga Tokarczuk to polska pisarka, która niedawno znalazła się na ustach miłośników książek z całego świata. Wszystko to, za sprawą wygranej, przez pisarkę, Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Nie każdy, jednak wie, jakiej tematyki dotyczą jej książki oraz po co warto sięgnąć. Poniżej przedstawiamy więc ranking, 5 najpopularniejszych powieści noblistki. 

1. „Bieguni”

„Bieguni” to powieść wydana w 2007, która zaledwie rok później została nagrodzona Literacką Nagrodą Nike. Z kolei w 2018 roku została wyróżniona Międzynarodową Nagrodą Bookera, a do dziś jest okrzyknięta jedną z najlepszych powieści współczesnej literatury.

Tematyka tej książki odnosi do tzw. filozofii podróży. Przedstawia człowieka, jako jednostkę poszukującą siebie, odnajdującą się w różnych sytuacjach i w różnych częściach świata. Tokarczuk wyraża głęboką refleksję na temat mechanizmów determinujących istnienie świata oraz próbuje odnaleźć w nim miejsca człowieka, nieustannie poruszającego się i zmieniającego kierunki.

2.”Prowadź swój pług przez kości umarłych”

Powieść ta opowiada o ochronie „braci mniejszych”, odnosi się do dbania o zwierzęta. Autorka na bazie powieści kryminalnej stworzyła doskonałą kreację świata, w którym dla wielu zwierzę pozostaje tylko nic nieznaczącym elementem rzeczywistości, w której rządzi człowiek.Tokarczuk porusza kwestie traktowania natury, jako niezużywającego się produktu, z którego próbujemy bezkarne korzystać.

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” to książka nie tylko warta przeczytania, ale i obejrzenia. Mianowicie na jej podstawie, Agnieszka Holland wyreżyserowała film „Pokot”.

3.”Prawiek i inne czasy”

To powieść właściwie, od której powinien się zacząć ten ranking. To dowód pojawienia się w polskiej literaturze pisarki wielkiego formatu, nagrodzony w 1997 Literacką Nagrodą Nike. Warto dodać, że książka ta została przetłumaczona na ponad 20 języków.

Prawiek to wykreowana przez Tokarczuk wioska, którą zamieszkują dwie rodziny Niebieskich i Boskich. Wbrew pozorom, nie jest to opowieść o losach rodziny, choć i takie elementy można tam znaleźć.Przede wszystkim to uniwersalna opowieść o upływie czasu i miejscu, jakie w świecie znajduje człowiek. „Prawiek i inne czasy” to powieść przeplatająca wątki fabularne z refleksyjno-mistycznym spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość.

4. „Księgi Jakubowe” 

W tej powieści noblistka kreuje postać samozwańczego, żydowskiego mesjasza Jakuba. Przedstawia fakty historyczne i określa wpływ ich mechanizmów na człowieka. Refleksyjnie określa historię, jako ciąg zdarzeń, w których sidła wpadają ludzie, a w konsekwencji i całe narody. Pisarka ukazuje także realia dawnej Polski, kraju w którym obok siebie funkcjonowały trzy religie: chrześcijaństwo, judaizm oraz islam. Z niezwykłą uwagą dba o elementy powieści historycznej, dodatkowo konstruując dzieło uniwersalne.

Powieść „Księgi Jakubowe” również została obsypana nagrodami, w tym także Literacką Nagrodą Nike w roku 2015.

5. „Dom dzienny, dom nocny”

„Dom dzienny, dom nocny” to jedna z najtrudniejszych powieści Olgi Tokarczuk. To wielowymiarowa kreacja literacka, będąca mieszanką tematyki, stylów i gatunków.Twórczy chaos pisarki tworzy uporządkowaną wizję świata, którą każdy z nas ma prawo interpretować po swojemu. To powieść o doświadczaniu istnienia w każdym aspekcie, która wyciąga wnioski, ale nie narzuca ich interpretacji czytelnikowi.

To powieść o świecie, w którym każdy może odnaleźć miejsce dla siebie.

Przeczytaj także: DAŁA WOLNY WYBÓR DZIECKU. TOKARCZUK NIE OCHRZCIŁA SYNA I WCALE TEGO NIE ŻAŁUJE

Warto zobaczyć: „PRZYJACIELE OSTRZEGALI MNIE PRZED ŚLUBEM” – PRAWDZIWE ŻYCIE KSIĘŻNEJ MEGHAN MARKLE

Źródło: „inf.własna”