W czwartek 17 grudnia odnotowano najsilniejsze trzęsienie ziemi w tym regionie Europy we współczesnej historii.

Skoncentrowało się ono w okolicach Mediolanu we Włoszech i miało miejsce około godziny 17:00 wywołując sporą panikę wśród mieszkańców.

Choć było ono dosyć mocno odczuwalne, władze miasta podały, że nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Nie odnotowano też większych zniszczeń, a jedyną konsekwencją były opóźnienia na kolei.

Specjaliści z Instytutu Geofizyki i Wulkanologii oceniają, że trzęsienie miało magnitudę 3,9 w skali Richtera co oznacza, że było ono najsilniejsze w tym regionie od około 500 lat.

Przekazano też, ze zjawisko było pochodzenia alpejskiego, a jego epicentrum znalazło się na głębokości 56 kilometrów w prowincji Mediolan, 4 km od Pero, 6 km na zachód od Mediolanu.

Teren jest określany jako jeden z umiarkowaną aktywnością sejsmiczną. Od 1985 roku odnotowano tam dziewięć trzęsień powyżej 3,0 w skali Richtera i około setki mniejszych.

Włochy są dosyć często nawiedzane przez trzęsienia ziemi. Najczęściej dochodzi do nich wzdłuż łańcuch górskiego Apeninów.

W trzęsieniu odnotowanym w 2009 roku w okolicach miejscowości L’Aquila zginęło 309 osób, a 1500 zostało rannych. Wstrząsy oceniono wówczas na 6,3 w skali Richtera.

Jak informował portal "Życie": Czy najstarsi Polacy mogą się spodziewać nowego programu wsparcia? To już potwierdzone! Będzie zupełnie nowa pomoc dla seniorów. Mowa o 40 mln złotych

Przypomnij sobie: Jakie będą zmiany w podatkach i nowe opłaty w 2021 roku? Od stycznia wzrośnie nie tylko płaca minimalna. Warto się na to przygotować

Portal "Życie" pisał również: Zapowiedziano ponowne zmiany cen paliw. Eksperci doradzają by nie zwlekać z wizytą na stacji benzynowej. Koszty już wkrótce mają być jeszcze wyższe