W 2021 roku czeka nas sporo zmian. Jedną z nich będzie podwyżka płacy minimalnej o 200 zł brutto. Jednak to jeszcze nie wszystko, co odczujemy na własnej skórze, a w szczególności – zawartości portfela.

Już od stycznia pojawi się szereg innych zmian, na które również musimy być przygotowani. Czego się spodziewać?

Pieniądze/ YouTube @Centuś TV
Pieniądze/ YouTube @Centuś TV
YouTube/Centuś TV

Zmiany w finansach od stycznia 2021 roku

Portal TVN24 w podsumowaniu przypomina, że minimalna krajowa, która będzie wynosić 2800 zł brutto, to 2062 zł na rękę. To pierwsza ze zmian dotyczących naszych finansów. Nie zapomnijmy również, że zmieni się minimalna wysokość wynagrodzenia w przypadku umów cywilno-prawnych, która będzie wynosić 18,30 zł brutto za godzinę pracy.

Kolejna ważna kwestia to waloryzacja rent oraz emerytur – gwarantuje się podwyżkę na poziomie co najmniej 50 zł, a wskaźnik waloryzacji ma wynosić 3,84%. Minimalne renty czy emerytury będą wynosiły 1250 zł, zaś renty dla osób częściowo niezdolnych do pracy – 937,50 zł.

Następne ważne informacje to również podatek od sprzedaży detalicznej. Choć został on zawieszony przez Komisję Europejską, a Polska przez jakiś czas nie pobierała w/w opłaty, od 2021 roku znów będzie jednak obowiązywać, o ile UE nie podejmie żadnych działań. Będzie on obowiązywał sklepy wielkopowierzchniowe.

Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz

Kolejne zmiany to także tzw. podatek cukrowy oraz opłata od tzw. „małpek” – alkoholi o pojemności do 300 ml. Pojawi się także tzw. opłata przekształceniowa związana z likwidacją OFE oraz opłata mocowa, dołączona do rachunku za prąd.

Zmienią się – na wyższe – także składki odprowadzane do ZUS. Największa zmiana obejmie składkę emerytalną, będzie wyższa o 3,74 zł.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ANDRZEJ DUDA POGRĄŻONY W GŁĘBOKIM SMUTKU. PREZYDENT ZDRADZIŁ POWÓD SWOJEGO STANU W INTERNECIE. OSTATNIE DNI TO DLA NIEGO NIEZWYKLE TRUDNY CZAS

O tym się mówi w Polsce: CZY NAJSTARSI POLACY MOGĄ SIĘ SPODZIEWAĆ NOWEGO PROGRAMU WSPARCIA? TO JUŻ POTWIERDZONE! BĘDZIE ZUPEŁNIE NOWA POMOC DLA SENIORÓW. MOWA O 40 MLN ZŁOTYCH

O tym się mówi na świecie: KSIĘŻNA DIANA ZŁAMAŁA KRÓLEWSKIE TRADYCJE ŚWIĄTECZNE PODCZAS PIERWSZYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA Z KRÓLOWĄ ELŻBIETĄ II. CO SIĘ STAŁO

Z życia gwiazd: KSIĘŻNA KATE I KSIĄŻĘ WILLIAM ZDECYDOWALI SIĘ NA WYJĄTKOWY GEST Z OKAZJI BOŻEGO NARODZENIA. TO ŚWIĄTECZNA NIESPODZIANKA DLA DROGICH PARZE OSÓB