Ale prawie natychmiast po przybyciu książę i księżna Sussex zagrozili sądem miejscowym paparazzi.

Czy para z Sussex będzie mogła liczyć na ochronę kanadyjskiego prawa i pozwolić Harry'emu i Megan na normalne życie poza brytyjskim sądem?

Ingrid Seward, biograf Royal i redaktor naczelna magazynu Majesty, twierdzi, że nie jest to takie proste. „Niewątpliwie najspokojniejszym miejscem dla Harry'ego i Megan jest Wielka Brytania. Nigdy nie mieli dość paparazzi, a jeśli już, to zdjęcia nigdy nie zostały wydrukowane. Te zasady nie działają w Kanadzie. Paparazzi mogą pochodzić z całego świata i polować na nie” mówi ekspert.

Po przybyciu na wyspę Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej młoda rodzina zobaczyła, że ​​wszędzie są paparazzi. Rozmawiają z nimi w parku podczas spaceru lub w pobliżu domu.

Według prawników pary fotografowie próbowali sfotografować to, co działo się w domu za pomocą obiektywów dalekiego zasięgu.

Ingrid Seward, królewska biografka, jest zaskoczona, że ​​para nie była gotowa. A ekspert ds. PR Rebecca May twierdzi, że w Wielkiej Brytanii istnieje milczące porozumienie między sądem a brytyjskimi mediami, które przewiduje porzucenie ujęć paparazzi. Jednak teraz „Harry i Megan będą musieli działać bez tego porozumienia”.

Relacja pary Sussex z prasą nigdy nie była prosta. Para narzekała na presję i baczność brytyjskich tabloidów, a Harry mówił o „potężnych siłach”, które doprowadziły do ​​śmierci jego matki, księżnej Diany, i które teraz zagrażają jego żonie, Megan.

W Wielkiej Brytanii książę i księżna wielokrotnie apelowali do sądów o naruszenie ich prywatności. Ale prawo kanadyjskie i orzecznictwo w tej dziedzinie różnią się od prawa brytyjskiego.

Czy Harry i Megan mogą chronić kanadyjskie przepisy?
W Kanadzie istnieje prawo dotyczące prywatności. W prowincji Kolumbii Brytyjskiej, gdzie książę Harry i Megan są teraz tymczasowo osiedleni, obowiązuje ich własne prawo do prywatności.

Prawo to najwyraźniej opiera się na prawnikach działających w imieniu Harry'ego i Megan, sugeruje prawnik David Fraser z kanadyjskiej firmy prawniczej McInnes Cooper.

Ale to prawo w Kolumbii Brytyjskiej traktuje prywatność jako przestępstwo cywilne, a nie przestępstwo, a nawet jeśli sprawa trafi na rozprawę, a paparazzi zostaną uznani za winnych, według Davida Frasera grozi im tylko stosunkowo niewielka grzywna.

Mimo to, kontynuuje, po tym może nastąpić nakaz powstrzymania fotografów do monitorowania Harry'ego i Megan i próbowania ich sfotografować bez pozwolenia.

Jednak prawo Kolumbii Brytyjskiej uważa również za przestępstwo prześladowanie lub ingerowanie w miejsce zamieszkania ofiary bez pozwolenia. Próbuje sfotografować wnętrze domu i jego mieszkańców przez okno za pomocą teleobiektywu.

Problem polega na tym, że kanadyjskie prawo jest tego przykładem, a kanadyjskie sądy nie rozpatrzyły jeszcze takich przypadków w sprawach dotyczących celebrytów i gwiazd.

Nie tak jak w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii sytuacja dotycząca ochrony prawa do prywatności zaczęła się stopniowo zmieniać w 1998 r. Po przyjęciu ustawy o prawach człowieka. Określono tam zasadę poszanowania prywatności i życia rodzinnego. Utworzono niezależną komisję, która rozpatruje skargi dotyczące zachowań dziennikarzy i publikacji, i ma prawo do surowej kary pieniężnej. Megan nigdy nie została sfotografowana w Wielkiej Brytanii bez jej pozwolenia.

Ponadto istnieje nieformalna umowa między rodziną królewską a tabloidami w Wielkiej Brytanii - nie fotografować nieletnich członków rodziny królewskiej (innych niż oficjalne wydarzenia), nie chować się w krzakach, mając nadzieję na dobry strzał i ogólnie zachowywać się właściwie.

Czasami ten układ jest naruszany, ale nie tak często jak w niedawnej przeszłości.

Kultura tabloidów

Kanadyjczycy chętnie czytają brytyjskie i amerykańskie tabloidy, które opisują prawdziwe, a czasem fikcyjne skandale. Ale w kraju nie ma kultury dziennikarstwa tabloidowego.

Więc teraz zarówno organy ścigania, jak i prawnicy, a być może wkrótce sędziowie, po prostu nie wiedzą, co robić teraz i jak interpretować obecne prawo.

Ponadto Kanadyjczycy są spokojni i nie lubią wtrącać się w sprawy sąsiadów. Wszystkie wywiady ze zwykłymi obywatelami w kanadyjskich mediach brzmią o tych samych słowach - pozwól im żyć spokojnie, a my ich nie dotkniemy.

CHEK z siedzibą w Vancouver odmówił rozpowszechnienia paparazzi zdjęć Megan i Archie (w poniedziałek Megan została sfotografowana spacerując po parku z ośmiomiesięcznym synem Archiem na temblaku i dwoma psami. Te zdjęcia zostały opublikowane przez niektóre brytyjskie tabloidy).

Według redaktora Scotta Fee, CHEK postanowił nie używać zdjęć, ponieważ ich czytelnicy chcą, aby książę i księżna odpoczywali.

Kanadyjczycy są znacznie bardziej zaniepokojeni drugim pytaniem - kto zapłaci za ochronę małżeńską podczas pobytu w Kanadzie.

Przypomnij sobie KRÓLOWA ELŻBIETA WYNAGRODZIŁA LOJALNOŚĆ WILLIAMA. OD TERAZ NIE JEST ON JUŻ TYLKO KSIĘCIEM

Jak informował portal „Zycie” JOANNA KRUPA BEZ MAKIJAŻU POZUJE Z CÓRKĄ. ZDJĘCIE JEST NAPRAWDĘ ROZCZULAJĄCE

Zycie pisał również o MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA WZIĘŁA UDZIAŁ W NIETYPOWEJ ZABAWIE. CZY GWIAZDA NIE POKAZAŁA ZA DUŻO