Naukowcy głowią się nad rozwiązaniem zagadki tajemniczego, powtarzającego się sygnału radiowego, który dociera do nas z pobliskiej galaktyki spiralnej. Chodzi o tzw. Fast Radio Burst, czyli niezwykle silne, lecz bardzo krótkie sygnały radiowe.

Fast Radio Burst (FRB) zazwyczaj występują jednorazowo. W rzadkich przypadkach zdarzają się jednak powtarzające się sygnały.

Do tej pory naukowcy odnotowali ponad sto sygnałów Fast Radio Burst, z czego tylko dwa były powtarzalne. Oznacza to, że właśnie odebrano drugi w historii pozagalaktyczny krótki sygnał radiowy.

Pierwszy został wykryty w 2017 roku. FRB 121102 pochodził z galaktyki, która oddalona jest o trzy miliardy lat świetlnych od naszej planety.

Z kolei odkryty właśnie powtarzający się sygnał radiowy FRB 180916 pochodzi z pobliskiej galaktyki spiralnej, która jest podobna do Drogi Mlecznej.

Choć FRB 180916 po raz pierwszy odebrano już w ubiegłym roku, jednak dopiero teraz udało się zidentyfikować jego pochodzenie. Okazało się, że źródłem powtarzającego się sygnału radiowego jest spiralna galaktyka położona stosunkowo blisko, bo zaledwie 500 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Naukowcy nie mają pojęcia, co może być źródłem obu sygnałów. Pojawiły się spekulacje, że może chodzić o mocno namagnetyzowane gwiazdy neuronowe lub interakcję między czarną dziurą a innym obiektem. Hipotezy te nie mają jednak solidnych podstaw.

Jedyna nadzieja w Teleskopie Hubble’a, który może pomóc rozwiązać tę kosmiczną zagadkę. Urządzenie może być w stanie zajrzeć do galaktyki, która jest źródłem sygnału FRB 180916. Być może to dzięki temu naukowcy będą mogli odnaleźć konkretne źródło przekazu radiowego.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... BRYTYJSKA ASTRONAUTKA MA PEWNOŚĆ. W KOSMOSIE ISTNIEJE ŻYCIE, A OBCY MOGĄ PRZEBYWAĆ NA ZIEMI

Warto sobie przypomnieć... SPRAWDZA SIĘ KOLEJNA PRZEPOWIEDNIA JACKOWSKIEGO. PRZEWIDZIAŁ NAJBLIŻSZE LOSY POLSKI I ŚWIATA

Portal "Życie" informuje także o... ODSZEDŁ LEGENDARNY KOSMONAUTA. TO ON JAKO PIERWSZY SPACEROWAŁ W KOSMOSIE