Na liście szokujących wydarzeń znajduje się m.in. wyjście Węgier z Unii Europejskiej, kryzys gospodarczy w Szwecji czy Demokraci w Białym Domu. Zestawienie szokujących prognoz przygotował właśnie Saxo Bank.

W prognozach duńskiego banku zostały ujęte wydarzenia, które w przyszłym roku mogłyby porządnie wstrząsnąć rynkami finansowymi. Wśród nich znajdują się najbardziej niespodziewane scenariusze.

Analitycy Saxo Banku wskazali, że zapowiadane przez nich wydarzenia są jak najbardziej możliwe. Specjaliści wymienili również możliwe konsekwencje wystąpienia podanych przez siebie wstrząsów.

Jeden ze scenariuszy zakłada wyjście Węgier z Unii Europejskiej. Prognoza ta wydaje się zupełnie nieprawdopodobna, jednak analitycy banku zapowiadają, że właśnie w ten sposób premier Węgier Victor Orban może zareagować na wdrożenie kolejnych etapów procedury art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

Do wyjścia z UE miałaby zachęcić ten kraj także wizja zakończenia transferów pieniężnych, które w postaci dotacji przekazywane są Węgrom z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

Ponadto duński bank zwrócił uwagę na możliwość wystąpienia kryzysu finansowego w Szwecji. Może do niego doprowadzić polityka otwartości wobec imigrantów.

Analitycy Saxo Bank przyjrzeli się również sytuacji w Stanach Zjednoczonych. W przyszłym roku odbędą się tam bowiem wybory prezydenckie, w których o reelekcję będzie walczył Donald Trump. Amerykanie wybiorą również nową Izbę Reprezentantów oraz część składu Senatu.

Saxo Bank podkreśla, że może mieć to duże przełożenie na ceny akcji dużych spółek z sektora opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej. Gdyby Demokratom udało się zdobyć większość w obu izbach oraz odbić Biały Dom, akcje tych podmiotów mogłyby potanieć aż o 50 procent.

Szokujące prognozy Saxo Banku na 2020 rok:

  • Rosja głównym wygranym w kwestii zielonej i czarnej energii,
  • Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu,
  • Zwrot polityki Europejskiego Banku Centralnego i podwyżka stóp procentowych,
  • Rynek energii się nie zazieleni,
  • RPA padnie ofiarą długu koncernu energetycznego ESKOM,
  • Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy,
  • W Szwecji zapanuje kryzys,
  • Demokraci wygrają wybory w 2020 roku dzięki głosom kobiet i millenialsów,
  • Węgry wychodzą z Unii Europejskiej,
  • Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara.

Na portalu "Życie" dowiesz się także... ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2020 ODCZUJĄ WSZYSCY PRACOWNICY. CHODZI RÓWNIEŻ O WYMIAR URLOPU
Warto sobie przypomnieć... PILNA WIADOMOŚĆ OD SAMORZĄDÓW, NIE MA PIENIĘDZY NA PENSJE. CZY TO OZNACZA BRAK WYPŁAT TUŻ PRZED ŚWIĘTAMI
Portal "Życie" informuje również... DO DWÓCH MILIONÓW POLAKÓW MOGŁY TRAFIĆ LEKI ZANIECZYSZCZONE TRUJĄCĄ SUBSTANCJĄ. W MINISTERSTWIE ZDROWIA ZWOŁANO SZTAB NADZWYCZAJNY