Wielu rodziców zastanawia się nad tym, ile trzeba będzie przeznaczyć pieniędzy na chrzest swojego dziecka. Okazuje się, że choć znaczne większość duchownych nie mówi wprost o tym, jaką kwotę powinno się przekazać w formie ofiary i pada słynne „co łaska” to w wielu parafiach przyjęto ścisłe cenniki. Niektórzy księża żądają nawet 500 złotych za przyjęcie dziecka do wspólnoty Kościoła.

Jak przypomina serwis Goniec, nie ma odgórnie ustalonych kwot, jakie trzeba uiszczać przy chrzcie dziecka. Wielu kapłanów nie wymaga ofiary, inni wyjaśniają, że „co łaska”, ale są również i tacy, którzy bez ogródek mówią o określonych oczekiwaniach finansowych za udzielenie sakramentu.

Ile za chrzest dziecka? W wielu parafiach obowiązują ścisłe cenniki za udzielenie sakramentu

Jak wynika z badania, który przeprowadził Instytut Badawczy ABR SESTA rodzice uiszczają opłaty za chrzest w wysokości odpowiadającej ich zarobkom. Przeciętnie ofiara za chrzest dziecka wynosi 130 złotych, a stawki wahają się między 50 a 300 złotych.

Okazuje się, że „drogie” pod tym względem parafie znajdują się w Łodzi i Szczecinie. Tu za chrzest księża oczekują opłaty po 250 złotych. W Poznaniu padł za to rekord – w jednej parafii w stolicy Wielkopolski kapłan żąda aż 300 złotych.

„2/3 badanych mówiło o dobrowolnej ofierze, ale po dopytaniu ich o minimum 17 wskazało konkretną kwotę. Równie często wynosiła ona 50, jak i 100 zł. Informowano też, że zwykle rodzice dają 200, 250 czy 300 zł” - wyjaśnia Sebastian Starzyński, Prezes Instytutu Badawczego ABR SESTA, który podaje, że na 100 parafii 79 chciało rozmawiać na temat stawek za chrzest.

Jedna z internautek podała niedawno w sieci, że choć ksiądz zaznaczył, że możliwa jest dowolna oplata to nie powinna być niższa niż 500 złotych!

Jednak, jak powiedział niedawno papież Franciszek tworzenie cenników opłat za sakramenty jest niewłaściwą praktyką i nie powinno mieć miejsca.

Chrzest/Youtube @Karol Płonka
Chrzest/Youtube @Karol Płonka
Chrzest/Youtube @Karol Płonka

Jak informował portal "Życie": KSIĄŻĘ FILIP WYRAZIŁ NIETYPOWĄ OPINIĘ NA TEMAT NADNATURALNYCH ZJAWISK. CZY MĄŻ ELŻBIETY II WIERZYŁ W REINKARNACJĘ? MIAŁ PRZEWIDZIEĆ PRZYSZŁOŚĆ

Przypomnij sobie: BARTŁOMIEJ MISIEWICZ ZMIENIŁ SIĘ NIE DO POZNANIA. W NICZYM NIE PRZYPOMINA DAWNEGO SIEBIE. CZYŻBY CHCIAŁ SPRÓBOWAĆ SWOICH SIŁ W MODELINGU

Portal "Życie" pisał również: POLACY Z NIECIERPLIWOŚCIĄ CZEKAJĄ NA POLUZOWANIE OBOSTRZEŃ. CZY RESTRYKCJE PO 18 KWIETNIA BĘDĄ PRZEDŁUŻONE? GŁOS ZABRAŁ RZECZNIK MINISTERSTWA ZDROWIA

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: „SANATORIUM MIŁOŚCI”: WSPOMNIENIA KURACJUSZA ANDRZEJA O WŁADYSŁAWIE SZUSTOROWSKIM. SENIORA NIE MA WŚRÓD NAS. WIADOMO, JAK WYGLĄDAŁY JEGO OSTATNIE DNI