Czy tym razem emeryci będą mieć powody do radości? Jak wskazuje portal Pomorska, waloryzacja zaproponowana przez rząd na 2021 roku wyniesie 3,84%. Czy to dużo?

Ile otrzymają emeryci?

Jak wyjaśnia portal, osoby którym przysługuje najniższa emerytura czyli 1200 złotych, mogą liczyć na podwyżkę tylko o 46 zł. Jeśli jednak emeryt otrzymuje 1500 złotych brutto, to waloryzacja w jego przypadku wyniesie 57 złotych. Natomiast osoby, którym przysługuje emerytura w wysokości 2000 złotych otrzymają 80 złotych podwyżki.

Oczywiście, nie ulega tutaj żadnej wątpliwości, że w przypadku waloryzacji procentowej, na największe podwyżki mogą liczyć ci z emerytów, którzy posiadają obecnie najwyższe emerytury. Zgodnie z obliczeniami, emeryt, który obecnie otrzymuje emeryturę w wysokości około 5 tysięcy złotych brutto, w 2021 roku zyska około 200 złotych.

Dodatkowy zastrzyk gotówki!

Pamiętajmy jednak, że już w przyszłym roku wypłacone zostaną dodatki, które na pewno mocno zasilą portfele emerytów. Już wiosną emeryci otrzymają bowiem „trzynastki”, które mają najprawdopodobniej wynosić 1250 złotych brutto.

Pod koniec roku wypłacone zostaną natomiast „czternastki” jednak nie trafią one do wszystkich emerytów. Okazuje się bowiem, że dodatkowe świadczenie w pełnym wymiarze otrzymają tylko te osoby, które nie otrzymują emerytury wyższej niż 2900 złotych. Jeśli zaś emerytura danej osoby przekracza tę kwotę, to „czternastka” zostanie odpowiednio o nią pomniejszona.

Okazuje się więc, że osoby, które otrzymują najniższe emerytury, a tym samym będą więc uprawnione do trzynastki i czternastki, otrzymają w przyszłym roku dodatkowo 2500 złotych brutto.