Jak przypomina portal BiznesInfo, tylko 10 dni zostało na wykorzystanie urlopu z 2019 roku. Co się stanie jeśli go nie wykorzystamy? Konsekwencje mogą być różnorodne.

Uwaga na niewykorzystany urlop!

Okazuje się, że osoby które opowiadają się za wprowadzeniem poważnych zmian w Kodeksie Pracy zaznaczają, że najlepszą opcją byłoby, gdyby niewykorzystane urlopy przepadały. Na razie jednak takie zmiany nam nie grożą. Nie oznacza to jednak, że nieodebranie zaległego urlopu do 30 września nie spowoduje żadnych konsekwencji.

Kodeks Pracy jasno wskazuje, że jeżeli pracownik nie odbierze urlopu, który należy mu się w danym roku, to może ponieść on karę finansową. Co więcej, kara może zostać nałożona także na samego pracodawcę, a kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w tej kwestii są nieuniknione i bardzo wnikliwe. Według informacji BiznesInfo mogą one wynosić nawet 30 tysięcy złotych!

Kary mogą być dość dotkliwe!

– Urlopowych zaległości nie powinien lekceważyć ani pracodawca, ani pracownik. Jak wszyscy wiedzą, kodeks pracy gwarantuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni - w zależności od stażu pracy pracownika – wyjaśniła w rozmowie dla Strefy Biznesu, Katarzyna Siemienkiewicz ekspert ds. prawa pracy.

Co więcej, ekspert zaznacza, że pracodawca może wysłać swojego pracownika na urlop nawet bez jego zgody. Warto więc zastanowić się wcześniej nad dogodnym dla nas terminem urlopu i po prostu się na niego udać, niż potem ponosić nieprzyjemne konsekwencje.

Jak informował portal „Życie”: WESELNI GOŚCIE NIE SPODZIEWALI SIĘ TAKIEGO OBROTU SPRAW PODCZAS ZABAWY. PANNA MŁODA ZASKOCZYŁA NAWET SWOJEGO MĘŻA. NAGRANIE WZRUSZA DO ŁEZ

Przypomnij sobie: DZIELNY 7 - LATEK BYŁ JEDYNĄ OSOBĄ Z CAŁEGO TŁUMU GAPIÓW, KTÓRA ZDECYDOWAŁA SIĘ POMÓC RANNEMU CHŁOPCU. ODWAGA MALUCHA ZDOBYŁA UZNANIE WŚRÓD INTERNAUTÓW

Portal „Życie” pisał również: KOLEJNA AFERA DOTYCZĄCA DZIAŁALNOŚCI OJCA RYDZYKA? AMBASADA POLSKI W KANADZIE MUSIAŁA ZAINTERWENIOWAĆ W CAŁEJ SPRAWIE