Według niemieckiego banku centralnego może dojść do sytuacji, w której Niemcy będą pracowali nawet do 70. roku życia, by system emerytalny mógł funkcjonować.
Z informacji podanych przez Bank Federalny Niemiec wynika, że mieszkańcy kraju w przyszłości będą musieli pracować dłużej.
„Sytuacja demograficzna powoduje, że system emerytalny będzie pod coraz większą presją, zwłaszcza od połowy przyszłej dekady” – wskazuje najnowszy, październikowy raport.
Twórcy raportu przekonują, że należy zmienić system emerytalny, by był on stabilny.
„Podstawą dla dalszych reform jest wiek emerytalny” – mówią. Wiek emerytalny w Niemczech jest stopniowo podnoszony od 2012 roku – z 65 lat do 67 w 2031 roku.
Według obliczeń ekspertów to nie wystarcza. Około 2025 roku na emeryturę zaczną przechodzić osoby, które urodziły się podczas wyżu demograficznego.
Według Bundesbanku dobrym rozwiązaniem byłoby podniesienie wieku emerytalnego w Niemczech do 69 lat i czterech miesięcy przed 2070 rokiem.
Międzynarodowe organizacje, m.in. OECD, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska również podkreślają, że powinno się podnosić wiek emerytalny wraz ze wzrostem średniej długości życia.
Bundesbank wyliczył, że jeśli osoby urodzone w 2001 roku zaczęłyby przechodzić na emeryturę w wieku 69 lat, czyli w 2070 roku, to mogłoby to odciążyć kasy emerytalne, a także wzmocnić potencjał gospodarczy Niemiec.
Według najnowszego pakietu ustaw emerytalnych w Niemczech obywatele mają gwarancję, że do 2025 roku świadczenia dla tzw. standardowego emeryta będą wynosić nie mniej niż 48% średniego krajowego wynagrodzenia. Standardowym emerytem jest osoba, która przepracowała 45 lat i zarabiała przez ten czas tyle, ile wynosiło średnie wynagrodzenie.
Jesteś zainteresowany wiadomościami ze świata? Sprawdź tutaj: PRZESIEDZIAŁ PIĘĆ LAT W ARESZCIE. TERAZ DOSTAŁ NAGRODĘ POLSKIEJ AKADEMII FILMOWEJ!
Inne ważne informacje: SYNOWIE BEATY SZYDŁO ŻĄDAJĄ PRAWA DO PRYWATNOŚCI! RODZINA WYDAŁA KOMUNIKAT
Źródło: „interia.pl”