Jak przypomina portal „Goniec”, w marcu doszło do waloryzacji świadczeń emerytów. Wzrost był niższy niż w dwóch ostatnich latach, co miało związek ze znaczącym spadkiem inflacji. Świadczenia seniorów wzrosły o 5,5 proc. Niestety całość tej podwyżki została zjedzona przez nadal rosnące ceny. Stąd pojawił się postulat wprowadzenia drugiej waloryzacji. Czy uda się to przeforsować?

Waloryzacja emerytur

Od 1 marca seniorzy otrzymują wyższe świadczenia. Renty i emerytury zostały podniesione o 5,5 proc. Waloryzacja miała złagodzić skutki rosnących cen i sprawić, że świadczenia wypłacane seniorom nie stracą swojej siły nabywczej. Niestety pojawiają się informacje, że podwyżka była niewystarczająca i całkowicie zniwelowana przez wzrost cen.

Stąd postulat wprowadzenia drugiej waloryzacji emerytur. Rząd prowadzi obecnie analizy, jednocześnie czekając na dane gospodarcze za pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku. Jeśli inflacja przekroczy we wskazanym okresie 5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, możliwe jest ponowne zwaloryzowanie świadczeń.

W styczniu inflacja wyniosła 5,3 proc. Luty przyniósł inflację na poziomie 4,9 proc. Wstępny odczyt za marze wskazuje, że ceny rok do roku wzrosły o 4,9 proc. Dane Narodowego Banku Polskiego potwierdzają, że wskaźnik CPI za pierwszy kwartał kształtuje się na poziomie 4,9 proc., a więc poniżej progu umożliwiającego drugą w roku waloryzację.

Pieniądze/Pixabay
Pieniądze/Pixabay
Pieniądze/Pixabay

Druga waloryzacja

Mechanizm drugiej waloryzacji miałby być dokładnie taki sam jak w przypadku tej marcowej. Uwzględniałby zarówno wysokość inflacji, jak i realny wzrost płac. Marzena Okła-Drewnowicz odpowiedzialna w rządzie za sprawy senioralne rząd jest gotowy na wprowadzenie drugiej inflacji, choć kluczowe znaczenie w tej kwestii będą miały dane.

„Jesteśmy gotowi z projektem ustawy wprowadzającej drugą waloryzację emerytur i rent. To jest bardzo istotny projekt, dlatego że druga waloryzacja byłaby o tyle dobra, że ona podnosi podstawę emerytury” – powiedziała przedstawicielka rządu w rozmowie z „Faktem”.

Jeśli wskaźnik waloryzacji przekroczy wymagany prawem próg, seniorzy mogliby liczyć na ponowną podwyżkę swoich świadczeń już we wrześniu 2025 roku. Jeśli tak się stanie. Będziemy was o tym informować.

Seniorzy/Pixabay
Seniorzy/Pixabay
Seniorzy/Pixabay

To też może cię zainteresować: Karol Strasburger ma poważne problemy. Jak zaznacza aktor "sytuacja jest ewidentnie kryminalna"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Średnio 2 tysiące złotych od skarbówki. Część osób może liczyć na znacznie wyższy przelew

O tym się mówi: Niepokojące informacje o stanie Piotra Huberta Langforta z "Sanatorium miłości". Pojawiła się nietypowa prośba o pomoc