Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz ogłosiła nowy program "Bon Senioralny", który ma na celu wspieranie seniorów i ich rodzin poprzez świadczenie usług umożliwiających lepszą opiekę nad osobami starszymi powyżej 75 lat.
Zgodnie z informacjami podanymi podczas konferencji prasowej w czwartek, 21 marca, bon senioralny nie będzie przyznawany w postaci pieniędzy dawanych "do ręki". Zamiast tego, rodziny seniorów będą mogły skorzystać z określonych kwot, które będą mogły przeznaczyć na usługi wspomagające opiekę nad seniorami, takie jak dostęp do świadczeń zdrowotnych, pomoc w codziennych czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych, czy też zapewnienie kontaktów z otoczeniem, informuje Fakt.
Minister Okła-Drewnowicz podkreśliła, że program ma na celu wspieranie w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych seniorów oraz uzyskanie dostępu do niezbędnych świadczeń. W ramach bonu senioralnego przewidziano również próg dochodowy dla świadczenia, co oznacza, że nie wszystkie rodziny seniorów automatycznie będą kwalifikować się do wsparcia finansowego.
Szefowa resortu ds. polityki senioralnej zapowiedziała, że pierwsze miesiące programu upłyną na konsultacjach mających na celu zidentyfikowanie najbardziej pilnych potrzeb seniorów oraz opracowanie skutecznych rozwiązań. Powstała specjalna Rada Polityki Senioralnej, która ma aktywnie współpracować nad procesem aktywizacji społecznej seniorów.
Według wstępnych ekspertyz, w ramach projektu wsparcia dla seniorów będzie należało znaleźć ponad 90 tysięcy opiekunów w całej Polsce i zorganizować dla nich odpowiednie, co najmniej 30-godzinne szkolenia z zakresu opieki nad osobami starszymi.
Wsparcie finansowe dla samorządów z tytułu bonu senioralnego ma ruszyć najprawdopodobniej w drugiej połowie 2025 roku, po licznych konsultacjach i ustaleniu szczegółowych kryteriów. Prawo do skorzystania z bonu senioralnego będą miały pracujące rodziny, które potrzebują wsparcia przy opiece nad seniorem, nawet jeśli mieszka on w innym województwie niż jego opiekunowie.
Maksymalna kwota wsparcia na jednego seniora wg. zapowiedzi minister ma wynieść 2 tysiące 150 złotych. Rodziny ubiegające się o fundusze z bonu senioralnego będą musiały spełniać określony próg dochodowy, a senior, na którego wsparcie będą wnioskować, nie może mieć emerytury wyższej niż 5 tysięcy złotych brutto.
Obecnie kryteria umożliwiające wsparcie z bonu senioralnego spełnia 535 tysięcy 400 seniorów, jednak liczba ta może ulec zmianie wraz z dalszymi konsultacjami i analizami.
Ostateczna wysokość pomocy finansowej, którą rodzina będzie mogła przeznaczyć na usługi wspierające seniorów, zostanie ustalona przez władze samorządowe. Szacuje się, że program bonu senioralnego może pochłonąć kilka miliardów złotych rocznie, a finansowanie ma być również wspierane z funduszy Krajowego Programu Ochrony. Szczegółowe kwoty oraz dalsze szczegóły programu mają być ustalone w kolejnych etapach jego wdrażania.
To też może cię zainteresować: Zatrważające informacje o stanie zdrowia Przemysława Babiarza. Sprawa przybrała niepokojący obrót. Dziennikarz właśnie stracił pracę w programie TVP
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niebywałe wieści o Urszuli Dudziak trafiły do mediów. Znana piosenkarka wyznała prawdę o swoim udziale w programach TVP. W końcu powiedziała dość