Jak przypomina portal "Interia", uczestnictwo w niedzielnej mszy świętej to obowiązek, który wywodzi się zarówno z dekalogu, jak i z przykazań kościelnych. W dobie pandemii wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, w jakich okolicznościach nieobecność na niedzielnej eucharystii jest grzechem, a w jakiej nie?

Niedzielny udzieł we mszy świętej

Niedziela jest jednym z najstarszych świąt, obchodzonych przez katolików. Jest ona pamiątką zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jest to również dzień, kiedy doszło do zesłania Ducha Świętego.

Jego świętowanie znalazło swój zapis w trzecim przykazaniu w dekalogu "Pamiętaj abyś dzień święty święcił", a także inicjuje przykazania kościelne ("W niedziele i święta nakazane we mszy świętej uczestniczyć i niekoniecznych prac nie wykonywać").

Msza/YouTube @CatholicChicago

Kiedy nieobecność na niedzielnej mszy świętej nie jest grzechem?

W Kodeksie Prawa Kanonicznego znajdziemy zapis, że wierni zobowiązani są do uczestnictwa we mszy świętej zarówno w niedziele, jak i w święta nakazane. Dodatkowo nalży powstrzymać się w te dni od wykonywania tych prac, które nie są konieczne i które utrudniają oddawanie czci Bogu. Ma to być dzień, kiedy możemy skorzystać z należytego odpoczynku fizycznego i duchowego.

Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje możliwość zastąpienia niedzielnej mszy świętej, uczestnictwem w wieczornym sobotnim nabożeństwie. Mogą z tego skorzystać osoby, które wykonując ważne obowiązki nie są w stanie pojawić w kościele na niedzielnej mszy świętej.

Możliwe jest również zrezygnowanie z uczestnictwa w eucharystii w związku z epidemią koronawirusa. Musi pozostać spełniony jednak jeden bardzo istotny warunek. Nieobecność musi być uzasadniona obawą przed zakażeniem siebie lub innych, a obawa musi być potwierdzona np. wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. Tak, jak ma to przypadek w ostatnim czasie.

Msza/YouTube @Dominikanie Freta

Przypomnijmy, na początku epidemii koronawirusa biskupi udzielali wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy. Obecnie nie zdecydowali się na taki krok, choć warto pamiętać, że obowiązuje limit wiernych w kościołach.

Wiedzieliście o tym?

To też może cię zainteresować: Małgorzata Rozenek wspomina najdziwniejsze Halloween. Nie zgadniecie za co się przebrała

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dagmara Kaźmierska przyznała, jakie zabiegi medycyny estetycznej robiła. Żałuje jednej rzeczy

O tym się mówi: Anita Werner świętuje urodziny partnera. Takie zdjęcia to u niej rzadkość