Program szczepień, który na początku spotykał się z ogromnymi opóźnieniami i mieszanymi uczuciami Polaków, nabiera tempa. Planuje się, że w ciągu kilku najbliższych dni każdy, kto wyrazi taką ochotę, będzie mógł zarejestrować się i przyjąć panaceum.

Pojawia się coraz więcej głosów, jakoby szczepionki za jakiś czas miały stać się obowiązkowe. Czy jest w tym ziarno prawdy? Warto zwrócić uwagę na słowa prof. Andrzeja Horbana.

Czy szczepienie na koronawirusa będzie obowiązkiem?

Portal Fakt zauważa, że doradca premiera ds. COVID-19 odpowiedział na jedno z najczęściej nurtujących nas pytań, jeśli chodzi o szczepienia. Czy będą one obowiązkowe?

Profesor Andrzej Horban / YouTube:  MedExpress TV
Profesor Andrzej Horban / YouTube: MedExpress TV

Prof. Andrzej Horban przyznał, że „być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepienia”. Przewiduje się, że nastąpi to dopiero wtedy, gdy „inne metody zawiodą”.

Póki co jednak sprawa nie była omawiana podczas posiedzenia Rady Medycznej przy premierze. Na stole leżą również inne rozwiązania, na które liczą jej członkowie – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, taki obowiązek nie będzie potrzebny.

Prof. Horban wyjaśnił także, że „to nie jest takie proste przełożenie obowiązkowe-nieobowiązkowe”. Wszystko dlatego, że w przypadku wprowadzenia przymusu szczepienia państwo musi pokryć wszystkie koszty oraz zastosować pewne środki nacisku wobec osób, które nie dostosują się do zasad. I choć pierwsza część tej układanki już teraz się zgadza, pozostaje jeszcze druga.

Prof. Andrzej Horban. Źródło: Youtube Onet News
Prof. Andrzej Horban. Źródło: Youtube Onet News

Dodał również, że póki występują problemy z dostawami szczepionek, raczej nie ma co rozmawiać o obowiązku przyjmowania panaceum. Dodał, że istnieje podział epidemii na duże, nadzwyczajne i katastrofalne. Jego zdaniem trzecia fala koronawirusa była zaliczana do nadzwyczajnych.

Co musimy zrobić, by uniknąć kolejnej fali? Odpowiedź jest prosta – szczepić się.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: WSPANIAŁE WIEŚCI DOTYCZĄCE TOMASZA STOCKINGERA WŁAŚNIE UJRZAŁY ŚWIATŁO DZIENNE. NIEBAWEM POJAWI SIĘ NOWY CZŁONEK RODZINY. FANI MASOWO GRATULUJĄ

O tym się mówi w Polsce: PONAD 2 MILIARDY ZŁOTYCH UKRYTE W JEDNYM Z POLSKICH PAŁACÓW? WSZYSTKO NA TO WSKAZUJE. SENSACYJNE DONIESIENIE. TO MOŻE BYĆ PRAWDZIWY PRZEŁOM

O tym się mówi na świecie: DZIESIĄTA ROCZNICA ŚLUBU KSIĘCIA WILLIAMA I KSIĘŻNEJ KATE. Z TEJ OKAZJI PARA ZAMIEŚCIŁA W SIECI FOTKI, KTÓRE PODBIJAJĄ INTERNET. FANI SĄ ZACHWYCENI

Z życia gwiazd: MICHAŁ SZPAK ODCHODZI Z “THE VOICE OF POLAND”? WSZYSTKO NA TO WSKAZUJE. WIADOMO JUŻ, KTO POJAWI SIĘ NA JEGO MIEJSCU. INTERNAUCI MAJĄ MIESZANE UCZUCIA