Nikogo już nie dziwią informacje o podwyżkach cen – patrząc na galopującą inflację, są one po prostu nieuniknione. Problem pojawia się jednak, gdy kolejne wymagane opłaty są coraz wyższe – Polacy niechętnie płacą więcej za np. media.

Teraz okazuje się, że kolejna z obowiązkowych opłat ma być wyższa. Tym razem chodzi o coś, co płacą wszystkie osoby powyżej 18. roku życia. Trudno uwierzyć w to, jaki pomysł przedstawił rząd.

Pieniądze. Źródło: Youtube infoWire.pl
Pieniądze. Źródło: Youtube infoWire.pl

Kolejna opłata będzie jeszcze wyższa

Portal Goniec informuje, że o sprawie wypowiadał się już nawet Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia. Chodzi o podwyższenie obowiązkowej składki zdrowotnej. Takie rozwiązanie miałoby być zastosowane w ciągu najbliższych 2 do 4 lat.

Obecnie każdy pracujący Polak płaci 9-procentową składkę zdrowotną obliczaną na podstawie wynagrodzenia. Osoba zarabiająca 3 tys. zł brutto uiszcza składkę zdrowotną w wysokości 232 zł, zaś jej zarobki netto to 2,2 tys. zł. Tymczasem ktoś, kto zarabia 5 tys. zł brutto, płaci 313 zł w ramach składki, zaś ludzie, których wypłaty wynoszą 10 tys. zł brutto – oddają na NFZ 712 zł.

Jednak już jakiś czas temu w mediach pojawiały się pierwsze sugestie, że potrzebne jest podwyższenie składki zdrowotnej. Już teraz Sławomir Gadomski ujawnił, że mowa o podwyższeniu w przeciągu najbliższych 2 do 4 lat. Składka miałaby wynosić już nie 9, a 10% wynagrodzenia.

Pieniądze. Źródło: Youtube ZMIANY na ZIEMI
Pieniądze. Źródło: Youtube ZMIANY na ZIEMI

Co to oznacza? Dla pracujących Polaków jest to informacja, że ich pensje netto byłyby niższe. Przy pensji minimalnej, tj. 2800 zł brutto, miesięczna różnica wynosiłaby 24 zł, a to oznacza, że taka osoba zarobiłaby 288 zł mniej rocznie.

Wiceminister zdrowia twierdzi jednak, że zwiększyłoby to wydatki budżetu państwa na służbę zdrowia z 6 do 7%.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED KLESZCZAMI W NASZYM OGRODZIE? WYSTARCZY SKORZYSTAĆ ZE WSPANIAŁYCH WŁAŚCIWOŚCI KILKU ROŚLIN I PAJĘCZAKI NIE BĘDĄ PROBLEMEM

O tym się mówi w Polsce: CZY TO JUŻ KONIEC JEDNEGO Z NAJPOPULARNIEJSZYCH TELETURNIEJÓW W NASZYM KRAJU? POŻEGNANIE TADEUSZA SZNUKA WYWOŁAŁO OGROMNE PORUSZENIE

O tym się mówi na świecie: MEGHAN MARKLE WSPIERA INNĄ GWIAZDĘ. SAMA RÓWNIEŻ STRACIŁA DZIECKO. ŻONA KSIĘCIA HARRY’EGO WYKAZAŁA SIĘ DOBRYM SERCEM

Z życia gwiazd: DOROTA SZELĄGOWSKA NIE ZAMIERZA JUŻ WYCHODZIĆ ZA MĄŻ? GWIAZDA TELEWIZJI WYJAWIŁA SZCZEGÓŁY Z ŻYCIA PRYWATNEGO. POTWIERDZIŁA ROZSTANIE Z MĘŻEM