Nie jest tajemnicą, że system zdrowia w Polsce jest już na skraju załamania. Mówi się o tym z każdej strony – ostrzegają nie tylko jego pracownicy czy przeciętnie obywatele, ale i władze.

Zdaniem niektórych przekroczył on już granice wydolności. Portal Pikio przyjrzał się rozmowom ratowników oraz dyspozytorów, które pokazują, jak wygląda sytuacja w Polsce. Prawda jest trudna.

Sytuacja w Polsce jest tragiczna

Okazuje się, że jest bardzo źle. To jeszcze nie koniec – może być gorzej. Załogi karetek często nie mają gdzie zabierać kolejnych chorych, bo w szpitalach brakuje miejsc. Zdarza się, że przejeżdżają setki kilometrów w poszukiwaniu łóżka szpitalnego dla chorego, niekiedy muszą czekać wiele godzin, by doszło do hospitelizacji.

Karetka. Źródło: Youtube KlodzkoNeeds Batman
Karetka. Źródło: Youtube KlodzkoNeeds Batman

Praca w służbie medycznej, szczególnie w okresie pandemii, musi być bardzo ciężka. To trudne głównie, choć nie tylko, dla osób, które stoją na linii frontu – pracowników służby medycznej. Gdy potrzebne jest miejsce w szpitalu, nie wiadomo, czy uda się je znaleźć na czas.

Ratownik pracujący w karetce wyznał, że gdy wieźli pacjenta do jednego z warszawskich szpitali, czas oczekiwania określono jako „nieznany”. W Solcu niektórzy chorzy leżą nawet… w wózkowni.

Jedna z załóg karetek spytała, gdzie mogą się udać z pacjentem, który potrzebuje szybkiej pomocy. „Ja jestem świadoma, że nigdzie nie ma wolnych miejsc. Nigdzie” – odpowiedziano im w dyspozytorni.

Karetka. Źródło: Youtube KlodzkoNeeds Batman
Karetka. Źródło: Youtube KlodzkoNeeds Batman

Nie dość, że pacjenci mogą nie zdążyć otrzymać pomocy na czas, to jeszcze karetka nie może ratować kolejnych żyć, gdy znajduje się w niej osoba wymagająca opieki. Zdaniem ratowników medycznych nawet osoby w ciężkim stanie spędzają po kilka godzin w karetkach, czekając, aż uda się znaleźć miejsce – w tym czasie często trzeba pokonać dziesiątki czy nawet setki kilometrów i odwiedzić wiele szpitali, gdyż nigdy nie wiadomo, czy w kolejnym z nich będzie wolne miejsce.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: CZY KAŻDY MA SZANSĘ WZIĄĆ UDZIAŁ W PROGRAMIE „NASZ NOWY DOM”? CAŁĄ PRAWDĘ NA TEMAT PROGRAMU WYJAWIŁA JEDNA Z OSÓB PRACUJĄCYCH W EKIPIE

O tym się mówi w Polsce: TAKA SYTUACJA NIE POWINNA MIEĆ MIEJSCA. PODCZAS TRANSMISJI MSZY ON-LINE Z JEDNEGO Z KOŚCIOŁÓW DOSZŁO DO OGROMNEJ NIEPRAWIDŁOWOŚCI

O tym się mówi na świecie: DO NIESAMOWITEGO ODKRYCIA DOSZŁO W JEDNYM Z DOMÓW! KOBIETA NIE SPODZIEWAŁA SIĘ TEGO, CO ZNAJDUJE SIĘ POD JEJ SYPIALNIĄ

Z życia gwiazd: ANITA WERNER ZDRADZIŁA, JAK WYGLĄDAŁY POCZĄTKI JEJ ZWIĄZKU Z MICHAŁEM KOŁODZIEJCZAKIEM. MĘŻCZYZNA MIAŁ TWARDY ORZECH DO ZGRYZIENIA