Nie jest tajemnicą, że pieniądze z budżetu państwa znikają szybko, a wdrażane kolejne tarcze antykryzysowe nie ułatwiają całej sytuacji. Władze zaczynają szukać oszczędności. Padło między innymi na ZUS.

Super Express przypomina, że w powszechnej opinii zwolnienie lekarskie jest czasem, w którym pacjent leczy się, a nie spędza czas w dowolny sposób, np. na remontach czy wyjeździe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje tych, którzy przebywają na L4.

Kobieta w ciąży. Źródło: Youtube Planeta Faktów
Kobieta w ciąży. Źródło: Youtube Planeta Faktów

Kobiety w ciąży i na urlopie macierzyńskim tracą zasiłki

Niestety, w przepisach nie pojawił się żaden szczególny zapis dotyczący kobiet na urlopie macierzyńskim czy kobiet w ciąży. Właśnie dlatego wiele z nich straciło zasiłki.

ZUS przeprowadza masowe kontrole zwolnień lekarskich. Od początku pandemii inspektorzy zajęli się ponad 250 tysiącami przypadków zwolnień. Poskutkowało to wstrzymaniem albo zmniejszeniem zasiłków chorobowych dla aż 200 tysięcy Polaków.

Dało to aż ćwierćmiliardowe oszczędności. Jednak jest też ciemna strona nowych przepisów – prawie drugie tyle to zakwestionowane zasiłki dla Polek w ciąży lub przebywających na urlopach macierzyńskich.

Kobieta w ciąży. Źródło: Youtube Planeta Faktów
Kobieta w ciąży. Źródło: Youtube Planeta Faktów

ZUS zazwyczaj nie przeprowadza kontroli w domach pracowników, a po prostu sprawdza całą dokumentację. Najczęściej sprawdza się osoby, które często przez długi czas „ciągną” wiele krótkich zwolnień lekarskich, lub tych, którzy niegdyś już stracili prawo do zasiłku przez niewłaściwe wykorzystywanie zwolnienia.

Kolejnymi osobami, które są najczęściej kontrolowane, są ci, którzy otrzymują wysoką podstawę wymiaru zasiłku bądź też wciąż są na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: CAŁA POLSKA PAMIĘTA SPRZED LAT PANA LOTTO! CO ROBI RYSZARD REMBISZEWSKI? GWIAZDOR POLSKIEJ TELEWIZJI ZMIENIŁ SIĘ CAŁKOWICIE. TRUDNO GO ROZPOZNAĆ

O tym się mówi w Polsce: ZIMA WRÓCI DO POLSKI? POLACY MUSZĄ SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA POTĘŻNE ZAMIESZANIE W POGODZIE. METEOROLODZY PRZEKONUJĄ, ŻE CZEKA NAS PRAWDZIWY KALEJDOSKOP

O tym się mówi na świecie: ELŻBIETA II WYDAŁA WAŻNY ZAKAZ. CZY KRÓLOWA JEST SKŁÓCONA Z KAROLEM I WILLIAMEM? CO SIĘ DZIEJE W RODZINIE KRÓLEWSKIEJ

Z życia gwiazd: ZNANA POLSKA PIOSENKARKA WSPOMINA SWOJĄ UKOCHANĄ MAMĘ. NATALIA KUKULSKA NADAL NIE MOŻE POGODZIĆ SIĘ ZE STRATĄ. POKAZAŁA NIEZNANE ZDJĘCIE ANNY JANTAR