Krzyczymy by zwrócić na siebie uwagę lub pod wpływem silnych emocji nie zastanawiając się, że może on przynieść zgubne konsekwencje.

Krzyk jednak ma bardzo destrukcyjny charakter zwłaszcza gdy jest skierowany w kierunku dzieci.

Negatywny wpływ krzyku

Organizm dziecka traktuje krzyk jako zagrożenie. Serce zaczyna pracować wówczas szybciej, mięśnie mimowolnie się napinają, a żołądek zaczyna się ściskać. W ten sposób mózg wysyła informację o niebezpieczeństwie i o tym, że należy się bać.

Z kolei strach powoduje, że dziecko zaczyna płakać lub zachowywać się jeszcze głośniej szukając pomocy.

Sprawia to też, że krzycząca na nie osoba jest negatywnie przez nich postrzegana i traci u nich swój autorytet.

płaczące dziecko
płaczące dziecko
fot. pixabay

Przykre konsekwencje

Nie tylko strach jest konsekwencją krzyku. Dzieci naśladują dorosłych i biorą z nich przykład również w sposobie wyrażania emocji.

Dlatego też podobnie zachowują się w relacjach z rówieśnikami wyładowując swoją agresję na innych. Hamuje to też rozwój u dziecka empatii.

Do tego krzyk ma zazwyczaj zupełnie odwrotny skutek od zamierzonego. Dzieci, na które się krzyczy wcale nie poprawiają swojego zachowania, a z kolei rozrabiają jeszcze bardziej.

Co można zrobić zamiast krzyku?

Najlepszym sposobem na dotarcie do dziecka jest spokojna rozmowa i wytłumaczenie dlaczego nie chcemy by tak się zachowywało.

Ma to mieć według specjalistów o wiele lepszy i długotrwały wpływ na zachowanie oraz relacje z dorosłymi i rówieśnikami.

Zobacz także: Ta weselna kreacja jednej z celebrytek została uznana za ogromny afront dla panny młodej. Izabela Janachowska skomentowała w końcu głośną aferę

Może cię zainteresować również: Niezwykła historia i nietypowy dla kobiet zawód. Paulina jest kierowcą tira i zjechała już prawie całą Europę. Jak wygląda taka praca

Na portalu Życie pisaliśmy także o: Czy można jeść produkty po upływie ich daty ważności? Eksperci odpowiadają, które są bezpieczne do spożycia

Sprawdź: Nowe zasady dla osób przekraczających polską granicę. Warto je znać, kara jest naprawdę sroga