Krzyczymy by zwrócić na siebie uwagę lub pod wpływem silnych emocji nie zastanawiając się, że może on przynieść zgubne konsekwencje.
Krzyk jednak ma bardzo destrukcyjny charakter zwłaszcza gdy jest skierowany w kierunku dzieci.
Negatywny wpływ krzyku
Organizm dziecka traktuje krzyk jako zagrożenie. Serce zaczyna pracować wówczas szybciej, mięśnie mimowolnie się napinają, a żołądek zaczyna się ściskać. W ten sposób mózg wysyła informację o niebezpieczeństwie i o tym, że należy się bać.
Z kolei strach powoduje, że dziecko zaczyna płakać lub zachowywać się jeszcze głośniej szukając pomocy.
Sprawia to też, że krzycząca na nie osoba jest negatywnie przez nich postrzegana i traci u nich swój autorytet.
Przykre konsekwencje
Nie tylko strach jest konsekwencją krzyku. Dzieci naśladują dorosłych i biorą z nich przykład również w sposobie wyrażania emocji.
Dlatego też podobnie zachowują się w relacjach z rówieśnikami wyładowując swoją agresję na innych. Hamuje to też rozwój u dziecka empatii.
Do tego krzyk ma zazwyczaj zupełnie odwrotny skutek od zamierzonego. Dzieci, na które się krzyczy wcale nie poprawiają swojego zachowania, a z kolei rozrabiają jeszcze bardziej.
Co można zrobić zamiast krzyku?
Najlepszym sposobem na dotarcie do dziecka jest spokojna rozmowa i wytłumaczenie dlaczego nie chcemy by tak się zachowywało.
Ma to mieć według specjalistów o wiele lepszy i długotrwały wpływ na zachowanie oraz relacje z dorosłymi i rówieśnikami.
Może cię zainteresować również: Niezwykła historia i nietypowy dla kobiet zawód. Paulina jest kierowcą tira i zjechała już prawie całą Europę. Jak wygląda taka praca
Na portalu Życie pisaliśmy także o: Czy można jeść produkty po upływie ich daty ważności? Eksperci odpowiadają, które są bezpieczne do spożycia
Sprawdź: Nowe zasady dla osób przekraczających polską granicę. Warto je znać, kara jest naprawdę sroga