Coraz więcej osób przekonuje, że warto robić zakupy spożywcze z głową aby nie marnować żywności. Według raportów, każdego roku w naszym kraju wyrzuca się jej aż 9 mln ton co jest ogromną liczbą.

Polacy kupują za dużo i nieraz nie zdążą spożyć jedzenia do upływu terminu jego ważności. Tak deklaruje nawet 42 procent badanych, o czym poinformował ostatnio portal onet.pl.

Termin na opakowaniu jest wskazówką

Należy jednak pamiętać, że wiele produktów nadal jest przydatna do spożycia nawet po terminie. Wystarczy jedynie dokładnie sprawdzić żywność i niepotrzebnie jej nie wyrzucać.

Ważnym czynnikiem jest też odpowiednie przechowywanie. Kasze, konserwy mąka, makaron itp. mogą być przechowywane nawet kilka lat.

jedzenie
jedzenie
fot. pixabay

Jak sprawdzić czy produkt jest zepsuty?

Czasami jednak mamy spore wątpliwości jak sprawdzić jedzenie czy jest jeszcze odpowiednie. Przykładowo jajka można sprawdzić zanurzając je w zimnej wodzie. Jeśli wypłyną na powierzchnię oznacza to, że są zepsute.

Chleba, kawy, herbaty, orzechów i jogurtów nie powinno się jeść jeśli pojawiają się pierwsze oznaki pleśni.

Z kolei w przypadku masła, może ono być przechowywane w lodówce do 15 miesięcy, a w temperaturze pokojowej do 9. O zepsuciu świadczy zjełczały zapach.

Eksperci informują też, że sałaty nie powinno się jeść jeśli plastikowe opakowanie się skropliło lub ma gorzki posmak.

W przypadku gorzkiej czekolady wiele osób popełnia błąd wyrzucając ją z powodu białego nalotu. Jest to po prostu wykrystalizowany tłuszcz pojawiający się na powierzchni czekolady.

Zobacz także: Ta weselna kreacja jednej z celebrytek została uznana za ogromny afront dla panny młodej. Izabela Janachowska skomentowała w końcu głośną aferę

Może cię zainteresować również: Niezwykła historia i nietypowy dla kobiet zawód. Paulina jest kierowcą tira i zjechała już prawie całą Europę. Jak wygląda taka praca

Na portalu Życie pisaliśmy także o: Ten przyrząd jest w każdej kuchni. Eksperyment pokazał co się może na nim znajdować jeśli jest niedokładnie umyty. Warto o to zadbać

Sprawdź: Nowe zasady dla osób przekraczających polską granicę. Warto je znać, kara jest naprawdę sroga