Koniec świata jest tematem chętnie poruszanym w kulturze – m.in. książkach czy filmach. To również element wielu zapowiedzi, niejednokrotnie „przekładano” jego termin i podawano okoliczności.

Każdy z nas przeżył już co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście takich „końców”. Tym razem mowa jednak nie o przepowiedni, a o wnioskach, do jakich dochodzą naukowcy. Portal Interia zgłębił temat.

Koniec świata. Źródło: Youtube Filmy dokumentalne pl
Koniec świata. Źródło: Youtube Filmy dokumentalne pl

Koniec świata – jak będzie wyglądać?

Zdaniem prof. Briana Coxa, astrofizyka z Wielkiej Brytanii, koniec świata rzeczywiście będzie mieć miejsce, najprawdopodobniej wówczas, gdy Słońce znajdzie się w ostatnim etapie życia.

Według naukowców Słońce jest około połowy swojego życia. Ma już więcej niż cztery miliardy lat i, jak uważają eksperci, przed nim jeszcze około pięciu miliardów. Po tym czasie gwiazda po prostu zgaśnie.

Profesor Brian Cox tłumaczy, że gwiazdy i kosmos nie są stałe. Te pierwsze są „tymczasowe” i choć mogą znajdować się na nim nawet przez miliardy lat, gdy znikną zapasy wodoru – nie będą już świeciły. Każda z nich kiedyś umrze.

Koniec świata. Źródło: Youtube Filmy dokumentalne pl
Koniec świata. Źródło: Youtube Filmy dokumentalne pl

Naukowiec twierdzi, że Słońce również kiedyś doświadczy braku wodoru. Wtedy to nie dojdzie do zwykłego zniknięcia, a zapadnięcia jądra gwiazdy i rozszerzenia jego zewnętrznych warstw.

Jednak Ziemia już za około miliard lat znacząco odczuje skutki powolnego zmierzania cyklu życia Słońca do kresu – stanie się coraz goręcej, a w końcu życie na naszej planecie nie będzie już możliwe. W ostatnim etapie istnienia Słońce będzie tak wielkie, że zapełni cały horyzont.

Jeśli Ziemi uda się przetrwać do tego czasu, to nie będzie na niej już niczego. Słońce wybuchnie, a pochodzący z niego gaz i pył stworzy mgławicę z ledwie tlącym się węgielkiem – samą gwiazdą, mniejszą niż Ziemia, która będzie białym karłem.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: JUREK OWSIAK PODCZAS COROCZNEGO FINAŁU WOŚP ZBIERA OGROMNE PIENIĄDZE, KTÓRE PRZEKAZUJE POTRZEBUJĄCYM. CZY W TYM ROKU JEST SZANSA NA REKORD

O tym się mówi w Polsce: JEST UZASADNIENIE WYROKU W SPRAWIE USTAWY Z DN. 22 PAŹDZIERNIKA 2020. POLACY MASOWO ROZPOCZYNAJĄ PROTESTY. O CO CHODZI

O tym się mówi na świecie: KSIĄŻĘ WILLIAM MUSIAŁ UCIEKAĆ PRZED POLICYJNYM PSEM, A KRÓLOWA ELŻBIETA ZNALAZŁA SIĘ NA CELOWNIKU STRAŻNIKA. CO SIĘ WYDARZYŁO NA KRÓLEWSKIM DWORZE

Z życia gwiazd: DLACZEGO CZESŁAWA NIEMENA NIE MA JUŻ WŚRÓD NAS? PORUSZAJĄCE WYZNANIE CÓRKI ARTYSTY. POWÓD JEST INNY NIŻ SĄDZONO PRZEZ WIELE LAT