W środę, 20 stycznia 2021 roku, zorganizowano konferencję prasową dotyczącą koronawirusa. Uczestniczyli w niej Michał Dworczyk, prof. Andrzej Horban oraz Marlena Maląg.

Transmisję można obejrzeć w internecie, padło wiele wyczekiwanych informacji, m.in. interpretacja obecnych statystyk covidowych w Polsce oraz wiadomości na temat programu szczepień. Jakie są najważniejsze zagadnienia, które poruszono?

Konferencja dot. koronawirusa w Polsce

Portal Interia przygotował krótkie podsumowanie konferencji. Michał Dworczyk, czyli szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podkreślił, że tylko do 20 stycznia na szczepienie zarejestrowało się więcej niż 669 tys. osób powyżej 80. roku życia, zaś łącznie z pacjentami DPS-ów jest to ponad 700 tys. osób zaszczepionych bądź już zarejestrowanych.

Michał Dworczyk. Źródło: Youtube Onet News
Michał Dworczyk. Źródło: Youtube Onet News

Dworczyk ujawnił, że obecnie zaszczepiono 530 tys. osób, zaś na zmniejszenie się tej liczby w stosunku do prognoz wpłynęły mniejsze dostawy szczepionek firmy Pfizer. Jego zdaniem odpowiadają one za „zaburzenie balansu”.

Zdaniem szefa KPRM seniorzy będą mogli liczyć na planowe terminy szczepień, ujawnił on również, że tak liczne uczestnictwo najstarszych Polaków w szczepieniach jest powodem do zadowolenia.

Jak będzie wyglądał pierwszy etap szczepień w ostatecznej formie? Dworczyk podkreślał, iż będą to trzy części – pierwsza to szczepienie dla osób w wieku powyżej 60 lat, następna – szczepienie osób z przewlekłymi chorobami, nowotworami, po dializie czy przeszczepach, ostatnia zaś – skupienie się na funkcjonariuszach służb mundurowych.

Marlena Maląg. Źródło: Youtube Onet News
Marlena Maląg. Źródło: Youtube Onet News

Już 22 stycznia osoby powyżej 70. roku życia będą mogły zarejestrować się na szczepienie przez internet lub telefonicznie.

Z kolei doradca ds. koronawirusa, prof. Andrzej Horban, wyjaśniał, dlaczego wciąż tak dużo jest ofiar koronawirusa. Jego zdaniem wysoki odsetek zgonów jest niepokojący, ale – niestety – zrozumiały ze względu na fakt, że spotyka to osoby najstarsze, z chorobami współistniejącymi. Dodaje, że większość tych zarażeń pochodzi z okresu świąteczno-noworocznego. Zauważa jednak światełko w tunelu, gdyż zmniejsza się liczba nowych przypadków – a przynajmniej tych potwierdzonych testami.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: POPULARNY ARTYKUŁ ZNIKA ZE SKLEPOWYCH PÓŁEK. SIEĆ SKLEPÓW WYSTOSOWAŁA WAŻNY KOMUNIKAT. PRZEDMIOT MOŻE USZKODZIĆ SŁUCH

O tym się mówi w Polsce: PROWADZIŁA FIRMĘ WBREW OBOSTRZENIOM. SANEPID NAŁOŻYŁ KARĘ, ALE NIE BĘDZIE MUSIAŁA JEJ PŁACIĆ. PRZEŁOM W SPRAWIE KAR ADMINISTRACYJNYCH

O tym się mówi na świecie: KSIĄŻĘ WILLIAM MUSIAŁ UCIEKAĆ PRZED POLICYJNYM PSEM, A KRÓLOWA ELŻBIETA ZNALAZŁA SIĘ NA CELOWNIKU STRAŻNIKA. CO SIĘ WYDARZYŁO NA KRÓLEWSKIM DWORZE

Z życia gwiazd: CO ŁĄCZY MARCINA MROCZKA I KLAUDIĘ EL DURSI? W SIECI ZNALAZŁA SIĘ ICH WSPÓLNA FOTKA NA SKÓRZANEJ KANAPIE. CIĘŻKO W TO UWIERZYĆ