Zima w tym roku jest zupełnie inna niż w kilku poprzednich – obecnie można zaobserwować niższe niż w ostatnich latach temperatury, śnieg pojawia się i utrzymuje już nie tylko na południu kraju.

Co niektórzy sądzą, że tegoroczne prognozy i dotychczasowe wydarzenia sprawią, iż tegoroczna zima będzie pretendować do tytułu zimy stulecia. To jeszcze nie jest przesądzone – wciąż nie wiemy, co przyniosą kolejne tygodnie. Warto jednak z tej okazji przypomnieć sobie, jak wyglądała poprzednia zima stulecia, która datowana jest na sezon 1978-1979.

Wspomnienie zimy stulecia

Portal Polskie Radio wspomina, że zima stulecia zaczęła się 31 grudnia 1978 roku. Właśnie wtedy śnieg spadł tak obficie, że całkiem sparaliżował Polskę na kilka tygodni!

Zima stulecia. Źródło: Youtube Sebastian
Zima stulecia. Źródło: Youtube Sebastian

Na początku stycznia alarmowano, że miasta w Polsce świecą pustkami, wszędzie wokół są zaspy śniegu, ogromny mróz. Wiele pojazdów zostało unieruchomionych, tysiące gospodarstw domowych pozbawione były ciepłej wody oraz ogrzewania.

Skutkiem ogromnych śnieżyc były zaspy – w północnej części Polski ich wysokość wynosiła aż do 3,5 metra! Co więcej, na północnym wschodzie kraju temperatury wynosiły nawet -30 stopni, a w całej Polsce padał obfity śnieg.

Polska wyraźnie odczuwała braki surowców energetycznych, wiele miast niemal stanęło – komunikacja miejska po prostu przestała działać, niemal niemożliwe zdawało się dojechanie do sąsiedniego miasta, a autobusy poruszały się po tunelach, które wykopano w śniegach.

Wielu Polaków wyszło na ulice, by odśnieżać ulice, drogi czy tory w czynie społecznym. Pomagali także żołnierze, czasami wykorzystując czołgi.

Doszło do wybuchu w Rotundzie gmachu PKO w Warszawie, który spowodowany był pogodą – gaz ziemny nie mógł wydostać się na powierzchnię, zaś substancja zapachowa, której rolą było informowanie o ulatnianiu się gazu, skropliła się przez zbyt duży mróz. Wybuch doprowadził do śmierci 49 osób.

Zima stulecia. Źródło: Youtube Telearchiwa
Zima stulecia. Źródło: Youtube Telearchiwa

Dopiero w marcu 1979 roku sytuacja zaczęła ulegać poprawie. Dwa ciężkie miesiące trwało, zanim udało się wrócić do codzienności. Warto jednak zauważyć, że ta historyczna zima „ruszyła systemem”, jak mówi jeden z mieszkańców Warszawy, który jej doświadczył.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: CZY 2021 ROK BĘDZIE JESZCZE GORSZY NIŻ 2020? KRZYSZTOF JACKOWSKI MIAŁ NIEPOKOJĄCĄ WIZJĘ. OSTRZEGA PRZED RAKIETĄ. CZY POWINNIŚMY SIĘ MARTWIĆ

O tym się mówi w Polsce: JADWIGA EMILEWICZ ZŁAMAŁA OBOSTRZENIA I ZABRAŁA RODZINĘ NA NARTY. BYŁA WICEPREMIER TŁUMACZY SIĘ Z WYJAZDU. WYDAŁA OŚWIADCZENIE W TEJ SPRAWIE

O tym się mówi na świecie: KSIĄŻĘ HARRY JEDNAK NIE SPOTKA SIĘ Z KRÓLOWĄ ELŻBIETĄ II. CZY W RODZINIE KRÓLEWSKIEJ DOSZŁO DO KOLEJNYCH KŁÓTNI? NOWE FAKTY

Z życia gwiazd: JAK WYGLĄDA DOM MAŁGORZATY KOŻUCHOWSKIEJ? GWIAZDA PŁAWI SIĘ W LUKSUSACH. MA NIESAMOWITE WNĘTRZA, ZDJĘCIA SĄ ZACHWYCAJĄCE