Podatek od darowizny jest opłatą, o której większość z nas nie wie tyle, ile powinna. Podstawowym pytaniem jest, od jakiej kwoty pobiera się wspomnianą opłatę i jaka jest jej wysokość? Co ważne – czy w przypadku prezentów na komunię lub ślub także trzeba opłacić podatek? Czy są jakieś wyjątki, zależne od np. stopnia pokrewieństwa? Na te pytania odpowiedzi zebrał portal TVN24. Jak to wygląda w praktyce?

Kompendium wiedzy dotyczącej podatku od darowizny

Bardzo ważną informacją jest fakt, że według prawa każda darowizna powinna być opodatkowana. W przypadku spadków i darowizn istnieją sytuacje, w których podatku nie trzeba płacić, jednak jest to związane ze stopniem pokrewieństwa obu stron – istnieje podział na grupy podatkowe.

Źródło: polityka.pl
Źródło: polityka.pl

Wartym uwagi jest fakt, że istnieją trzy podstawowe grupy podatkowe, jeśli mówić o darowiznach. Kwota wolna od podatku jest różna, zależna od stopnia pokrewieństwa osoby, która wręcza prezent.

W grupie I figurują małżonkowie, zstępni, czyli dzieci, wnuki, prawnuki itd., wstępni, czyli rodzice, dziadkowie, ojczym, macocha, zięć, synowa, pasierb, teściowie itd.

Kolejna, II grupa, to zstępni rodzeństwa, zstępni oraz małżonkowie pasierbów, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa, a także małżonkowie innych zstępnych, rodzeństwo małżonków itp.

Z kolei do grupy II należą wszyscy, którzy nie zostali wymienieni w poprzednich, czyli m.in. znajomi (osoby obce).

Istnieje również grupa 0, będąca częścią grupy I. Jest to najbliższa rodzina, czyli wstępni, zstępni, małżonkowie, rodzeństwo, pasierbi, ojczym oraz macocha.

W przypadku I grupy podatkowej kwota wolna od podatku to 9 636 zł, przy II grupie – 7 276 zł, przy III grupie – 4 902 zł. Jako podstawę opodatkowania podaje się sumę wszystkich darowizn, które otrzymaliśmy od danej osoby w ciągu 5 lat.

W przypadku, gdy nie przekroczymy wspomnianych widełek, nie trzeba składać zeznania podatkowego i zgłaszać darowizny. Co ważne, nawet przy wartości prezentu przewyższającej kwotę wolną od podatku można uniknąć opłat, jeśli otrzymaliśmy go od osoby z grupy 0.

Pieniądze/screen Pixabay
Pieniądze/screen Pixabay

Warunkiem jest jednak zgłoszenie darowizny naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania jej, a także – jeśli to gotówka – okazanie dowodu przekazania. Jeśli tego nie zrobimy – będziemy musieli zapłacić podatek.

Co ważne, darowizna to nie tylko przelew na konto, ale również prezent, który otrzymujemy np. na ślub czy komunię.

Źródło: money.pl
Źródło: money.pl

Przypomnij sobie o… WARSZAWA: PRZED BLOKIEM STAŁO AŻ SIEDEM KARETEK. ŚWIADKOWIE ZDARZENIA ZAPAMIĘTAJĄ TEN DZIEŃ NA DŁUGO. CO TAKIEGO SIĘ TAM STAŁO

Jak informował portal Życie: KIEDY WRESZCIE UDA NAM SIĘ OPANOWAĆ EPIDEMIĘ KORONAWIRUSA? WICEMINISTER ZDROWIA ZABRAŁ GŁOS W TEJ SPRAWIE

Portal Życie pisał również o… SYTUACJA BEZ PRECEDENSU, NAUCZYCIELSKA NIE ZASTOSOWAŁA SIĘ DO OBOSTRZENIA I WYGRAŁA. ZDUMIEWAJĄCE DONIESIENIA Z JEDNEJ Z POLSKICH SZKÓŁ