Nikogo już nie dziwi, że wraz z galopującą inflacją rosną ceny usług oraz towarów. Czasami mogą one być związane także z innymi czynnikami. Tak jest w przypadku energii elektrycznej. Od początku roku ceny prądu na giełdzie towarowej spadły. Czy ten trend się utrzyma, czy może zapłacimy za niego więcej?
Droższy prąd?
Jak informuje Interia, 22 czerwca nastąpił rekordowy i nagły wzrost ceny prądu. Był to jednak odosobniony przypadek, z reguły jego koszt obecnie wynosi około 250 zł/MWh. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa – jest taniej niż zwykle.
To wszystko ze względu na fakt, że pandemia koronawirusa zmniejszyła zapotrzebowanie na prąd. Przez zamrożenie gospodarki ludzie zużywali znacznie mniej energii elektrycznej, jednak to nie jedyny powód.
Dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na tę obniżkę, jest obniżenie ceny za uprawnienia do emisji CO2, które musi posiadać każda firma, przez której działalność dwutlenek węgla dostaje się do atmosfery. Warto przypomnieć, że to właśnie dwutlenek węgla jest produktem ubocznym wytwarzania prądu z węgla.
Czy prąd w dalszym ciągu będzie tak tani?
- Po tym, jak gospodarka w maju, czerwcu i w lipcu zaczęła się rozpędzać, cena uprawnień do emisji CO2 gwałtownie poszybowała. Utrzymuje się teraz w okolicach 30 euro za tonę - cenie niewidzianej od kilku lat. To wskazuje, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy, jeśli faktycznie gospodarki europejskie wrócą na poprzednie tory, znowu będziemy mieli do czynienia z wysokimi cenami energii. Przede wszystkim dla biznesu i przemysłu energochłonnego – przewiduje ekspert Bartłomiej Sawicki.
- Na straży klientów indywidualnych wciąż stoi jednak Urząd Regulacji Energetyki, który nie pozwala na zmiany stawek za prąd dostarczany do gospodarstw domowych. Kilka dni temu URE odrzucił prośby o nowe wnioski taryfowe dwóm firmom elektroenergetycznym, które chciały podnieść ceny energii - stwierdził, że nie ma ku temu podstaw.
- Nie musimy więc martwić się nagłym wzrostem domowych rachunków. Równocześnie Ministerstwo Klimatu pracuje nad ustawą o rekompensatach cen energii za ten rok, które miałyby być wypłacone w przyszłym roku. Ten projekt nie ujrzał jednak jeszcze światła dziennego. Tymczasem możemy się spodziewać, że jeśli gospodarka wróci na ponowne tory i wrócą wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 - wrócą także wysokie ceny energii. Jeśli jednak stanie się inaczej, ceny energii powinny ustabilizować się na obecnym, niskim poziomie – wyjaśnia.
Przypomnij sobie o… POLICJA POSZUKUJE MĘŻCZYZNĘ, KTÓREGO UCHWYCIŁA DOMOWA KAMERA PODCZAS WŁAMANIA. NIE TO JEDNAK ZWRÓCIŁO UWAGĘ MEDIÓW. O CO CHODZI
Jak informował portal Życie: SANEPID APELUJE O OSTROŻNOŚĆ. WYCOFANO KOLEJNY PRODUKT. CHODZI O TWOJE ZDROWIE
Portal Życie pisał również o… ELŻBIETA II CIERPI NA POWAŻNĄ CHOROBĘ. SEKRET MONARCHINI ZDRADZIŁA BYŁA GUWERNANTKA. CO DOLEGA KRÓLOWEJ