Jak podaje portal "Pikio", rządzący podjęli ważne decyzje dotyczące trzech grup emerytów. W przypadku dwóch z nich kluczowe znaczenie będą miały terminy, należy pamiętać, kiedy należy zgłosić się po pieniądze.

60 tysięcy emerytów ma powody do radości

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o podwyższeniu emerytur i przyznaniu dodatkowych pieniędzy dla emerytów. Powody do radości będzie miało jednak niewielu seniorów, bo zaledwie 60 tysięcy z 6,8 milionów uprawnionych do pobierania świadczenia emerytalnego. Morawiecki wskazał, że podjęta decyzja ma zrekompensować krzywdy tych grup społecznych.

Na wyższe świadczenia liczyć mogą między innymi byli działacze opozycyjni (to grupa 12,5 tys. osób). Działacze antykomunistyczni oraz osoby represjonowane z powodów politycznych będą otrzymywać świadczenia emerytalne sięgające 2400 zł brutto.

W przypadku osób, których aktualna emerytura jest niższa niż podana kwota, ZUS będzi zobligowany do wypłacenia wyrównania. Ustawa oczekuje obecnie na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Pierwsze wnioski będą przyjmowane już pod koniec września.

YouTube

Aby uzyskać wyższe świadczenie emerytalne niezbędne będzie przedłożenie odpowiednich dokumentow do ZUS-u lub KRUS-u, w tym dokumenty potwierdzające, że było się działaczem opozycji antykomunistycznej. Grupa ta, poza wyższą emeryturą otrzyma 50 proc. zniżki na przejazdy komunikacją miejską oraz 51 proc. zniżki w transporcie publicznym.

Pozostałe dwie grupy uprawnione do wyższych świadczeń

Na wyższe emerytury mogą liczyć emeryci urodzeni w 1953 roku (głównie kobiety), które do tej pory pobierały wcześniejszą emeryturę i mogą przejść już na zwykłe świadczenie. Po złożeniu odpowiedniego wniosku emerytura nie zostanie zmniejszona o kwotę już pobranych świadczeń.

Trzecią grupę stanowią sybiracy. W ich przypadku odpowiedni wniosek należy złożyć do szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

YouTube

Co sądzicie o wprowadzonych rozwiązaniach?

To też może cię zainteresować: Poważne zmiany w lekach refundowanych. Pojawiła się już oficjalna lista zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia. Wiele osób jest oburzonych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wojciech Glanc podczas transmisji na żywo przewidział sobotnie wydarzenia w Gliwicach. To wywołuje ciarki na całym ciele

O tym się mówi: Najmłodsi także będą musieli nosić maseczki? WHO oraz UNICEF zabrały głos w tej sprawie