Abonament RTV – przynajmniej w teorii – jest opłatą, którą powinien wnosić każdy, kto posiada odbiornik radiowy i/lub telewizyjny. W praktyce jednak wielu Polaków uchyla się od tego obowiązku.

Może się to wiązać z poważniejszymi konsekwencjami. Pracownicy Poczty Polskiej mogą przyjść do nas na kontrolę, a jeśli ich wpuścimy (choć nie mamy obowiązku), gdy odkryją, że nie wnosimy opłat, mogą próbować odzyskać zaległe pieniądze.

Portal Wyborcza opisuje sytuację seniorki z Warszawy. W połowie maja US zabrał z konta emerytki ponad 1,7 tys. zł za zaległy abonament RTV. Co ciekawe, kobieta nie dość, że nie ma telewizora od wielu lat, to jeszcze nie jest wymieniona w spisie abonentów.

Ze względu na te wydarzenia minister Jacek Sasin zgłosił się do Poczty Polskiej z prośbą o zawieszenie ściągania opłat, zaś Poczta nie dostosowała się do jego prośby, uznając, że wymagałaby ona zmiany prawa.

Abonament za sprzęt RTV
Abonament za sprzęt RTV
Abonament za sprzęt RTV

Poczta bezprawnie ściąga zaległości za abonament RTV?

Tymczasem pojawiło się jednak światełko w tunelu. Wszystko za sprawą wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

Urząd Skarbowy na zlecenie Poczty Polskiej zajął konto pewnego emeryta, by ściągnąć kilka tysięcy złotych – zaległe składki za 14 lat. Jednak ten postanowił udać się do sądu administracyjnego.

Poczta twierdziła, że ze względu na fakt, że telewizor jest zarejestrowany, a mężczyzna otrzymał książeczkę do wpłat i poinformowano go o nadaniu indywidualnego nr abonenta, powinien on zapłacić abonament.

Z kolei senior informował, że w 2004 roku wyrejestrował telewizor, jednak nie jest w stanie po kilkunastu latach okazać dowodu.

Wtedy zażądał także pokazania dowodu wysłania zawiadomienia o nadaniu numeru abonenta, jednak Poczta Polska takowego nie posiadała.

Sąd Administracyjny przychylił się do żądań mężczyzny. Emeryt wygrał, gdyż w dokumentach Poczty „dotyczących przedmiotowego numeru identyfikacyjnego powinny być informacje o przesłaniu numeru abonenta np. w formie zwykłej przesyłki listownej”.

Ile zapłacimy za abonament RTV? / forbes.com
Ile zapłacimy za abonament RTV? / forbes.com

„Na marginesie, wierzyciel nie wskazuje, w jaki sposób i przez jaki czas przechowuje dokumenty, informacje dotyczące zarejestrowania (jak i wyrejestrowania) odbiornika” – zauważył sąd.

Co więcej, zwrócono uwagę, że minęło już wiele lat i to zdecydowanie za późno na ściąganie opłat. Ponadto sąd zaznaczył, że senior nie musi trzymać przez tyle lat dokumentów świadczących o wyrejestrowaniu odbiornika.

Wspomniany wyrok może być nadzieja dla tych, którzy są ścigani przez Pocztę Polską za niepłacenie abonamentu.

Przypomnij sobie o… GDAŃSK: POLICJANT PO SŁUŻBIE POMÓGŁ CHŁOPCU, KTÓRY ZNALAZŁ SIĘ W POTRZEBIE. CO SIĘ STAŁO

Jak informował portal Życie: CENY NAD POLSKIM MORZEM NIE PRZESTAJĄ ZADZIWIAĆ. NA PLAŻY MOŻNA WYKUPIĆ LOŻĘ. ILE KOSZTUJE TAKA PRZYJEMNOŚĆ

Portal Życie pisał również o… PROGRAM "SĘDZIA ANNA MARIA WESOŁOWSKA" ZNAMY WSZYSCY. JEDEN Z BOHATERÓW POPADŁ W KONFLIKT Z PRAWEM. O CO CHODZI