Jak podaje portal "Wirtualna Polska", z aniety przeprowadzonej przez "Super Express" wynika, że aż 88 proc. ankietowanych chciałoby opodatkowania posług związanych z udzielaniem ślubów, czy odprawianiem pogrzebów oraz rozliczania sie z tacy.

Bez VAT i bez kontroli

Kościoł nie płaci podatków od kwot zarobionych na świadczeniu posługi związanej z udzielaniem chrztu, komunii, ślubu, bierzmowania, pogrzebów oraz od wszelkich składanych przez wiernych datków. Ten obszar finasowy działania instytucji kościoła nie jest objęty VAT-em, nie jest również objęty kontrolami. To pierwsze raczej nie zaskakuje - to rozwiązanie przyjęte w wielu krajach. Drugie jest już bardziej niebezpieczne. Dlaczego?

Brak kontroli nad finansami może być znacznie bardziej niebezpieczy i problematyczny. Niejednokrotnie w naszym kraju dochodziło do sytuacji zakładania przez przestępców związków wyznaniowych lub wykorzystywania duchownych do prania brudnych pieniędzy. Jak wynika z przeprowadzonej przez "Super Epress" ankiety wynika, że za opodatkowaniem tacy oraz posługi księży jest aż 88 proc. badanych.

Pixabay

Opodatkowanie kościoła i księży

Oczywiśie obecnie księża płacą podatki. Obowiązujące przepisy pozwalają na płacenie podatków ryczałtem, raz na kwartał. Wysokość podatów jest stosunkowo niska. Proboszczowie mają aż 16 stawek podatkowych, a wikariusze aż 18. Uzależnione są one od wielkości gminy, miasta i parafii.

W 2020 roku podatek dla wikariuszy kwartalnie wynosi od 133 do 513 złotych. W przypadku proboszczów jest to kwota wyższa - od 443 do 1591 złotych kwartalnie. Takimi podatkami objęci są duchowni wszystkich wyznań uznanych przez władze państwa. Wszyscy zobligowani są do złożenia odpowiedniej deklaracji w Urzędzie Skarbowym.

Pixabay

Co sądzicie o podatkach opłacanych przez księży?

To też może cię zainteresować: Po sieci krąży smutna wiadomość. Pięciu księży zakażonych. Jeden z nich udzielał komunii świętej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Takich zmian w 500 plus jeszcze nie było. Czy beneficjenci programu nie będą już otrzymywali pieniędzy na konto

O tym się mówi: Spore zmiany w tablicach rejestracyjnych. Nowe prawo wprowadziło istotne elementy dla kierowców