W ostatnim czasie pojawiło się coraz więcej głosów mówiących o tym, że ZUS powinien dostosować program 500+ do panujących obecnie sytuacji. Polacy są zgodni – program powinien przejść zmiany. Czy są na to szanse?

Jak podaje Super Express, beneficjenci programu chcieliby, by 500+ zostało wstrzymane na czas zmiany zasad wypłaty pieniędzy. Zaledwie przed kilkoma miesiącami niewielu było zwolenników takich zmian, jednak obecnie jest ich coraz więcej. Pojawiają się także głosy przedstawicieli instytucji państwowych, jakoby zmiany w tym zakresie były potrzebne.

Zmiany w 500 plus?

Program 500 plus istnieje już od niemal pięciu lat. W tym czasie realia nieco się zmieniły i właśnie dlatego Polacy oczekują dostosowania zasad wypłacania wspomnianego świadczenia.

500 plus. Źródło: natemat.pl
500 plus. Źródło: natemat.pl
500 plus. Źródło: natemat.pl

Proponowano już waloryzację programu, mówiono także o wstrzymaniu wypłacania środków w czasie pandemii, jednak żaden z tych planów nie został dobrze przyjęty i zaakceptowany przez władze. Czyżby teraz szykowały się zmiany?

Mówi się o tym, że 500 plus obecnie wydawane jest w różny sposób, nie weryfikuje się, czy pieniądze te są przeznaczone dla dziecka, całej rodziny, czy – jak czasem się zdarza – rodzice wydają je na siebie. By dodatkowa gotówka została zamieniona na inną formę pomocy, ktoś musi zgłosić i udowodnić, że rodzice w zły sposób nią gospodarują. Jednak przez bony wakacyjne coraz głośniej mówi się o zmianach.

Według ankiety przeprowadzonej przez Super Express 64% osób uważa, że lepszym rozwiązaniem byłaby całkowita zmiana 500 plus – tak, by do rodziców trafiały bony. Tylko 32% sądzi, że nie trzeba wprowadzać zmian.

500 plus. Źródło: gazetaprawna.pl
500 plus. Źródło: gazetaprawna.pl
500 plus. Źródło: gazetaprawna.pl

- To jest wielki, nowy proces, który dokonał się w ramach działań wymuszonych przez covid. Ten kierunek mamy zamiar wykorzystać w szerokim zastosowaniu do naszych działań – mówiła prezes ZUS, Gertruda Uścińska, na pytanie, czy możliwe jest, by 500 plus było wręczane w formie bonu.

- Możemy patrzeć także z punktu widzenia innych świadczeń realizowanych przez państwo. Pracujemy nad tym, monitoring bonu turystycznego zostanie wykorzystany. Będzie to też wzmocnienie naszego PUE, myślę, że będziemy przechodzić w większości na obsługę przez internet.

Przypomnij sobie o… SPORE ZMIANY W TABLICACH REJESTRACYJNYCH. NOWE PRAWO WPROWADZIŁO ISTOTNE ELEMENTY DLA KIEROWCÓW

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: WZROSNĄ OPŁATY NA AUTOSTRADZIE A4. ILE TRZEBA BĘDZIE ZAPŁACIĆ

Portal Życie pisał również o… ALEKSANDRA DOMAŃSKA ZOSTAŁA ZWOLNIONA Z PRACY. TRUDNO UWIERZYĆ W POWODY TAKIEJ DECYZJI TVP