Niepozorna zielona roślina, która nie wygląda groźnie – z daleka można uznać, że to tylko zwykły chwast. Niestety, prawda jest zupełnie inna, a spotkanie z nią może zakończyć się tragedią.

Roślina ta uznawana jest za inwazyjną, sklasyfikowana została w 1944 roku. Na początku wykorzystywano ją jako roślinę pastewną, jednak zauważono, że jest groźna dla zdrowia, więc zaniechano tych praktyk, a pozostawione uprawy zaczęły się rozprzestrzeniać w bardzo szybki i agresywny sposób.

Chwast degraduje środowisko, a sok, który wydzielają świeże egzemplarze, jest trujący – objawia się to zmianami skórnymi.

Na terenie Polski obowiązuje zakaz uprawy, sprzedaży oraz rozmnażania chwastu, który – niestety – występuje w naturze.

Barszcz Sosnowskiego. Źródło: wp.pl
Barszcz Sosnowskiego. Źródło: wp.pl
Barszcz Sosnowskiego. Źródło: wp.pl

Chwast zagrażający zdrowiu i życiu jest też w Polsce

W Polsce próbuje się walczyć z rośliną, która może szkodzić zdrowiu oraz życiu, jednak nie jest to wcale proste. Wszystko przez to, że chwast z łatwością regeneruje się, a nasiona, które znajdują się w glebie, mogą kiełkować nawet przez kilka lat.

Mowa oczywiście o barszczu Sosnowskiego. Jak się okazuje, w Polsce występuje on w wielu miejscach – m.in. w lasach czy na łąkach.

Stwarza zagrożenie dla zdrowia ze względu na furanokumaryn, który ma właściwości rakotwórcze. Najbardziej uważać należy w okresie letnim – to czas kwitnienia i owocowania tej rośliny.

Barszcz Sosnowskiego. Źródło: wp.pl
Barszcz Sosnowskiego. Źródło: wp.pl
Barszcz Sosnowskiego. Źródło: wp.pl

Już przebywanie w jej sąsiedztwie stwarza zagrożenie dla zdrowia – można zaobserwować zaczerwienienie skóry, a także pęcherze wypełnione płynem surowiczym.

Kolejne skutki uboczne to również wymioty oraz nudności, bóle głowy, podrażnienie dróg oddechowych i zapalenie spojówek.

Przypomnij sobie o… KUBA WOJEWÓDZKI CORAZ ODWAŻNIEJ POKAZUJE SWOJĄ NOWĄ WYBRANKĘ. CZY TO ANNA MUCHA, CZY ZNALAZŁ NOWĄ MIŁOŚĆ