Rynek środków do dezynfekcji rośnie. Na sklepowych półkach pojawia więcej płynów i mydeł. Które powinniśmy wybrać? Jak się okazuje Polacy mają z tym problem. Na pomoc postanowił ruszyć Główny Inspektorat Sanitarny, który w najnowszym wpisie przedstawia najważniejsze zasady dotyczące zakupów produktów dezynfekujących.

Jakie produkty do dezynfekcji stosować?

Jak podaje GIS, równo w Polsce jak i w całej Unii Europejskiej stosowane mogą być jedynie takie produkty, które posiadają odpowiednie pozwolenie. Tylko one umożliwiają na bezpieczne i skuteczne zwalczanie organizmów zagrażających naszemu zdrowiu.

"Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych (Dz.U. z 2018 r., poz. 2231) udostępniane na rynku i stosowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są produkty biobójcze, na które zostało wydane pozwolenie albo zezwolenie na handel równoległy albo pozwolenie na obrót. Zgodnie z art. 7 ust.1 ustawy o produktach biobójczych, produkty biobójcze udostępniane na rynku i stosowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają wpisowi do Wykazu Produktów Biobójczych. Wykaz ten, obejmujący między innymi produkty do dezynfekcji jest na bieżąco aktualizowany i dostępny pod linkiem http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze w dwóch załącznikach wynikających z rodzaju udzielonych pozwoleń."

– czytamy na stronie Głównego Inspektoriatu Sanitarnego.

Dezynfekowanie dłoni. Screen: YouTube
Dezynfekowanie dłoni. Screen: YouTube
Dezynfekowanie dłoni. Screen: YouTube

GIS ostzrega przed stosowaniem środków pochodzących z niepewnych źródeł

Jak zapewnia GIS na stronie znajdują się jedynie sprawdzone produkty dezynfekujące, których rejestr a także wszelkie zmiany dokonywane są przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Dodatkowo wszystkie produkty powinny zawierać na swoich opakowaniach jasne i precyzyjne, ściśle określone w ustawie informacje dotyczącego jego składu, zasad stosowania czy numeru pozwolenia na obrót. Dodatkowo produkt nie może wprowadzać konsumenta w błąd dotyczący jego skuteczności.

Stosowanie produktów pochodzących z niepewnych źródeł, których skład nie jest sprawdzony ani zweryfikowany, może nie spełniać swojego zadania i przyczyniać się do rozpowszechnienia wirusa.

Przypomnij sobie o… CO ZA NIESPODZIANKA. W CZASIE EPIDEMII KSIĄŻĘ WILLIAM I KSIĘŻNA KATE POŚWIĘCAJĄ CZAS NAJMŁODSZYM PODDANYM

Jak informował portal Życie: GDZIE ZROBIMY ZAKUPY NA WIELKANOC? GODZINY OTWARCIA POSZCZEGÓLNYCH SKLEPÓW W OKRESIE WIELKANOCNYM