Naukowcy postanowili przeprowadzić badania, które miały odpowiedzieć na pytania, czy jedzenie może przenosić koronawirusa. Ich wyniki nie pozostawiają żadnych wątpliwości.
Należy zachować szczególną ostrożność. Konieczna może być obróbka termiczna
Jak wiadomo, skutecznym sposobem na pozbycie się wirusa są wysokie temperatury. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest obródka termiczna żywności.
Co jednak z produktami, które nie nadaja się do gotowania? Przygotowane jedzenie najlepiej starannie umyć pod bieżącą wodą.
Okazuje się, że koronawirusem można zarazić się poprzez owoce i warzywa znajdujące się w sklepie. Wystarczy dotknąć ich niedługo po tym, jak dotknęła je zarażona osoba, a następnie podrapać się po ustach, oku czy nosie.
Nawet jeśli nie wystąpią poważniejsze objawy, to możemy w ten sposób stać się nosicielami wirusa. Naukowcy mają też dobre wieści.
Spożywanie żywności nie powoduje przenoszenia koronawirusa
Aktualnie naukowcy twierdzą, że nie ma powodów, dla których mieliby uważać, że żywność powoduje transmisję wirusa. Bowiem nie może on przeżyć zbyt długo poza organizmem żywiciela.
Co więcej koronawirus przenosi się drogą kropelkową. To wlaśnie wtedy jest najsilniejszy. Pojawiło się nawet specjalne oświadczenie Europejskiego Urządu ds. Bezpieczeństwa Żywności.
Obserwacje z poprzednich epidemii wywołanych koronawirusami, takimi jak SARS czy MERS, nie wskazują, by dochodziło do transmisji poprzez spożycie żywności. Na ten moment nie ma żadnych dowodów, by sugerować, że koronawirus SARS-CoV-2 różni się od nich pod tym względem- napisano.
Na żywotność koronawirusa wpływają różne czynniki
Wiadomo już, że wirus nie może zbyt długo przebywać poza organizmem żywiciela. Czas ten może wynosić od kilku godzin od nawet kilku dni. Wszystko zależy od warunków, takich jak temperatura, wilgotność czy rodzaj powierzchni.
Na plastiku koronawirus może utrzymywać się nawet 72 godziny, jednak w temperaturze pokojowej przy umiarkowanej wilgotności przeżyje jedynie 3 godziny.
Co więcej, wraz z upływem czasu wirus słabnie. Nie zauważono, aby znajdując się na warzywach czy owocach rozwijał się.
Należy pamiętać o tym, że podczas przenoszenia zakupów ocieramy je o inne rzeczy, takie jak przykładowo reklamówki. Zanim produkty trafią ze sklepowych półek do domu przeżyją wahania temperatur, które nie są dla nich zbyt korzystne.
Mimo wszystko, dotknięcie tego samego opakowania produktu, który dotykała osoba chora może nieść pewne ryzyko. Z tego względu podczas robienia zakupów nie należy dotykać się po twarzy.
Warto także dokonywać płatności kartą i nosić przy sobie płyn do dezynfekcji. Po powrocie do mieszkania powinno się za każdym razem dokładnie umyć ręce.
Może zainteresuje Cię to: CORAZ WIĘCEJ OSÓB W POLSCE OBJĘTYCH KWARANTANNĄ. JAKIE SĄ FAKTYCZNE DANE
Polecamy także: ZACHOWANIE PRACOWNIKÓW BIEDRONKI OBURZYŁO KLIENTÓW. W OBLICZU OSTATNICH WYDARZEŃ IGNORUJĄ ZASADY HIGIENY? SIEĆ WYDAŁA OŚWIADCZENIE W TEJ SPRAWIE
Portal "Życie" informował o: RZĄD PLANUJE ZŁAGODZENIE NIEDZIELNEGO ZAKAZU HANDLU. WSZYSTKO PRZEZ KORONAWIRUSA