Jakiś czas temu w mediach zrobiło się głośno na temat nowego pomysłu, który miał zostać wprowadzony już niedługo – podatku od mięsa. Była to koncepcja opracowana przez organizacje pozarządowe.

Podatek od mięsa – co na to polski rząd?

O nowym pomyśle rozmawiano w Parlamencie Europejskim. Według koalicji TAPP (True Animal Protein Price) mięso miałoby podrożeć do 2030 r. Cena za 100 g wieprzowiny miałaby zostać podwyższona nawet o 1,50 zł, a wołowiny – o 2 zł. Kurczak podrożałby o ok. 0,73 zł za 100 g.

Media podają, że pomysł wprowadzenia podatku od mięsa jest negatywnie oceniany przez polski rząd.

„Nie ma zgody Polski na nowy podatek od mięsa” – podkreśla Centrum Informacyjne Rządu.

„Takie propozycje przypominają inne pomysły, które przez lata wskazywano brukselskim urzędnikom, jak nazywanie ślimaka rybą, marchewki owocem czy ustalanie oczekiwanej krzywizny bananów” – twierdzą przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Centrum Informacyjne Rządu zwraca uwagę na fakt, że polskie władze są świadome obecnych problemów i wiedzą, że jednym z podstawowych działań jest dbanie o środowisko.

Podkreślany jest także fakt, że dbanie o ekologię jest bardzo ważne, a Polska nie bagatelizuje problemów ekologicznych. Zaznaczono, że właśnie w tej wierze realizowany jest program Mój prąd – dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych, oraz trwa rozwój programu Czyste powietrze.

CIR podkreśla, że podatek od mięsa zrodził się ze względu na ideologię i nie ma on żadnego sensu.

Warto jednak zwrócić uwagę, że produkcja mięsa na masową skalę rodzi ogromne problemy ekologiczne, a cena, jaką ponosimy za jej przemysłową skalę, jest coraz wyższa.

Wprowadzenie podatku od mięsa pozwoliłoby na redukcję emisji CO2 w Europie o 120 milionów ton rocznie, a dzięki potężnym wpływom z podatku, wynoszącym ok. 32,2 mld euro rocznie w całej Unii Europejskiej, można byłoby utworzyć dofinansowania dla rolników oraz realnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

Przypomnij sobie o… TAK DROGO JESZCZE NIE BYŁO. POLSCY PRZEDSIĘBIORCY ZAPŁACILI NAJWYŻSZĄ W HISTORII SKŁADKĘ ZUS

Jak informował portal Życie: KARTKI ŻYWNOŚCIOWE Z PRL. HISTORIA REGLAMENTACJI TOWARÓW

Portal Życie pisał również o… POPULARNY PRODUKT WYCOFANY ZE SPRZEDAŻY. OKAZAŁ SIĘ SZKODLIWY