Teraz, gdy w sklepach towaru jest pod dostatkiem, głównym problemem części społeczeństwa jest brak pieniędzy. Kiedyś półki sklepowe świeciły pustkami, a sposobem na to były kartki.

Kartki żywnościowe, czyli pieniądze z czasów PRL

Niegdyś to właśnie kartki żywnościowe oraz talony dawały możliwość zakupu produktów. Mowa o czasach PRL. Uprawniały do kupowania określonej ilości danych rodzajów żywności.

Na początku, po wojnie, wprowadzono reglamentację towarów w całej Europie. Od lat 40. XX w. na kartki kupowało się np. chleb, męką, warzywa, ocet, słodycze, cukier czy kawę i herbatę.

Jednak po paru latach na Zachodzie nastąpił powrót do poprzednich zasad sprzedaży towarów. W Polsce zaś kartki funkcjonowały jeszcze długo.

W 1951 roku kartki były wyróżnieniem dla pracowników około 1360 zakładów pracy, co powodowało, że osoby bez tego przywileju były do nich wrogo nastawione – mówiły na „kartkowiczów” „kacapskie folksdojcze”.

W 1953 zrezygnowano z kartek, jednak dalej brakowało towarów na sklepowych półkach. W 1976 roku władze zdecydowały o wprowadzenie kartek na cukier, a ludzie w strachu o kolejne dni kupowali duże zapasy towarów.

Kilogram cukru bez kartek kosztował 26 zł, zaś z kartkami – 10,50 zł. W roku 1980 reglamentacją objęto mięso, co więcej, niektóre transporty produktów mięsnych otrzymywały ochronę, by uniknąć napadów.

Z miesiąca na miesiąc przybywało produktów reglamentowanych – nie tylko podstawowych, ale także m.in. mleka dla dzieci, benzyny, alkoholu oraz papierosów, książek, a nawet ślubnych obrączek.

Polacy zaczęli wymieniać się i handlować kartkami. W różnych częściach kraju obowiązywały różne przydziały na produkty, np. na Śląsku można było kupić więcej alkoholu i środków czystości.

W najlepszej sytuacji byli mieszkańcy w Warszawie – towarów było więcej niż wydzielonych racji, jednak część miast, szczególnie mniejszych, była zaopatrzona dużo słabiej – produktów było nawet o 50% mniej niż przydzielono.

Kartki na benzynę weszły w połowie lat 80. XX wieku, jednak wcześniej panowały zasady mówiące, że kierowca może zatankować do pełna jedynie trzy razy w miesiącu, tylko w określonych terminach. Jeśli posiadało się rejestrację zaczynającą się liczbą „3”, można było zatankować kolejno trzeciego, trzynastego oraz dwudziestego trzeciego dnia miesiąca.

Kartki żywnościowe zostały wycofane na koniec lipca 1989 roku, a przydział towarów stopniowo wycofywany. Najdłużej funkcjonowały kartki na mięso.

Wszystkie kartki z datą na sierpień 1989 były już jedynie ciekawostką, nie były wykorzystywane w praktyce.

Przypomnij sobie o… POLACY NIE DOWIERZAJĄ. CZY OBNIŻENIE WIEKU EMERYTALNEGO W KOŃCU STANIE SIĘ FAKTEM

Jak informował portal Życie: TAK DROGO JESZCZE NIE BYŁO. POLSCY PRZEDSIĘBIORCY ZAPŁACILI NAJWYŻSZĄ W HISTORII SKŁADKĘ ZUS

Portal Życie pisał również o… CENNE PAMIĄTKI Z CZASÓW PRL. NA TYCH PRZEDMIOTACH MOŻNA SPORO ZAROBIĆ