O obniżeniu wieku emerytalnego mówi się już od dawna. Czy projekt w końcu stanie się faktem i czy na pewno jest to dobre rozwiązanie?

Emerytury stażowe – na jakim etapie są prace nad projektem?

Propozycja emerytur stażowych przewija się w mediach już od wielu miesięcy. Sam pomysł ma być jednym z filarów podczas kampanii wyborczej Andrzeja Dudy.

Przypomnijmy – już 10 maja 2020 roku odbędą się wybory prezydenckie. Termin został potwierdzony 5 lutego, co oznacza, że zaczyna się kampania wyborcza. Jeśli dojdzie do drugiej tury wyborów, będzie ona miała miejsce 24 maja 2020 roku.

Emerytury stażowe to projekt zakładający, że kobiety w Polsce będą mogły przejść na emeryturę już po przepracowaniu 35 lat, włączając urlopy macierzyńskie. W przypadku mężczyzn staż pracy musiałby wynosić co najmniej 40 lat.

Oznacza to jednak, że jeśli Polacy będą chcieli skorzystać z prawa do emerytur stażowych, w ciągu jednego roku rynek pracy pomniejszy się o nawet 400 tys. pracowników. Powstanie ogromna luka, której nie uda się w całości załatać.

Co zatem niesie za sobą ten projekt?

Przede wszystkim szansę zyskania nawet 400 tysięcy głosów od wyborców, którzy mogliby przejść na emeryturę w ciągu kolejnego roku, co mogłoby ich skłonić do oddania głosu na obecnego prezydenta Polski.

Należy jednak zauważyć, że obecnie wiek emerytalny w Polsce to 67 lat. Zniesienie go i wprowadzenie emerytur stażowych byłoby zatem ogromnym ciosem dla krajowej gospodarki.

Już od kilku lat pracodawcy w Polsce narzekają na brak rąk do pracy – nie tylko specjalistów i osób na wyższych stanowiskach, ale także osób na niższych szczeblach. I choć część tej luki można wypełnić choćby obcokrajowcami lub maszynami, nie we wszystkich branżach jest taka możliwość.

Zakłada się, że emerytury stażowe będą przywilejem i skorzysta z niego część Polaków. Istotnie, może tak być – jednak czy Polacy, mając przed sobą wizję przejścia na wcześniejszą emeryturę, nie będą woleli z niej skorzystać niż dalej pracować na pełen etat?

Sprawa póki co pozostaje otwarta. Choć nowe rozwiązanie ma sporo plusów, a także może przynieść duże poparcie w kampanii prezydenckiej, warto przemyśleć, czy aby na pewno jest to dobry pomysł z punktu widzenia sytuacji gospodarczej oraz na polskim rynku pracy.

Przypomnij sobie o… PRACOWNICY BUDŻETÓWKI ZACZYNAJĄ SIĘ BUNTOWAĆ. PŁACA WZROSŁA, ALE NIE DLA NICH

Jak informował portal Życie: KOBIETY EMERYTKI NIE BĘDĄ ZADOWOLONE Z TYCH WIEŚCI. ŚWIADCZENIA MOGĄ BYĆ NAWET O 20% NIŻSZE

Portal Życie pisał również o… NIE WSZYSCY MOGĄ LICZYĆ NA WYPŁATĘ TRZYNASTEK. MOWA O NAWET 200 TYSIĘCY OSOBACH. KOMU NIE BĘDZIE PRZYSŁUGIWAĆ ŚWIADCZENIE