To kolejna sytuacja, w której jeden z popularnych produktów spożywczych będzie wycofany ze sprzedaży. Badania wykazały, że może być szkodliwy.

GIS wycofuje ze sprzedaży kolejny produkt spożywczy

Główny Inspektorat Sanitarny podał na swojej stronie informację, że popularny produkt spożywczy o pełnej nazwie „SoRiso Olej z ryżu z otrębów ryżowych naturalny 100%” zostanie wycofany ze sprzedaży.

Chodzi o opakowania po 500 ml, olej ryżowy wyprodukowany został dla Italmex Warszawa Sp. z o.o., ul. Jana Olbrachta 94, 01-102 Warszawa. Jest to partia o numerze E411, jego minimalna trwałość to 15.10.2021 roku.

Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła badania, które wykazały, że maksymalny dopuszczalny poziom estrów glicydowych (2954 ± 857 µg/kg) i estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD; 8937 ± 1787 µg/kg) został przekroczony.

GIS podkreśla również, że klienci, którzy dokonali już zakupu tego oleju ryżowego, nie powinni go stosować. Jak zareagowała firma Italmex Warszawa Sp. z o.o.?

Według informacji, które podaje Główny Inspektorat Sanitarny, Italmex Warszawa Sp. z o.o., gdy dowiedziała się o wynikach badań, z własnej woli zaczęła „procedurę wycofania produktu z rynku, poinformowała swoich odbiorców oraz wstrzymała kolejne zamówienia i zwróciła bieżące przesyłki produktu do producenta”.

„Dodatkowo przedsiębiorca we własnym zakresie zlecił kolejne badania produktu” – informuje GIS. Dodaje także, że aktualnie trwa postępowanie wyjaśniające, które prowadzi inspekcja sanitarna, sprawdzane jest także działanie, które podejmuje firma.

Olej ryżowy jest dobrym źródłem tłuszczów, można używać go do smażenia. Osoby, które chcą korzystać z niego ze względów zdrowotnych, powinny sięgnąć po ten nierafinowany – jest on ciemniejszy od rafinowanego, o posmaku migdałów albo orzechów, jednak w procesie rafinacji nie traci on tylu składników mineralnych.

Przypomnij sobie o… TAK DROGO JESZCZE NIE BYŁO. POLSCY PRZEDSIĘBIORCY ZAPŁACILI NAJWYŻSZĄ W HISTORII SKŁADKĘ ZUS

Jak informował portal Życie: KARTKI ŻYWNOŚCIOWE Z PRL. HISTORIA REGLAMENTACJI TOWARÓW

Portal Życie pisał również o… POLACY NIE DOWIERZAJĄ. CZY OBNIŻENIE WIEKU EMERYTALNEGO W KOŃCU STANIE SIĘ FAKTEM