Należy pamiętać, że pensje lekarzy nie są jednakowe. Ich zarobki bardzo się od siebie różnią. Wysokość wypłaty uzależniona jest między innymi od stażu pracy, ale także od regionu Polski, w którym pracuje dany lekarz.

Z analizy przygotowanej na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że przeciętna pensja polskiego lekarza zatrudnionego na etacie wynosi od 5800 do 7100 zł brutto, natomiast średnio jest to 6000 zł brutto.

Ostateczne zarobki lekarza uzależnione są od bardzo wielu czynników. Lekarz dostaje bowiem podstawę wynagrodzenia oraz specjalny dodatek, który może wynieść od 5 do 20 proc. wysokości pensji.

Czynnikiem, który wpływa na wysokość jego pensji, jest również specjalizacja, staż pracy, region, w którym pracuje oraz liczba dyżurów.

Nie bez wpływu pozostaje również forma zatrudnienia. Lekarz może bowiem pracować na etacie lub na kontrakcie. W tym drugim przypadku będzie otrzymywał stawkę godzinową.

Pensja rośnie wraz ze stażem

Najmniej zarabiają lekarze-stażyści, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę zawodową i odbywają staż podyplomowy. W tej chwili ich wynagrodzenie wynosi zaledwie 2600 brutto.

Zdecydowanie warto jednak zacisnąć zęby i przeczekać ten okres, bowiem zarobki rosną wraz ze stażem. Lekarz od roku pracujący na etacie otrzymuje średnio 3535 złotych brutto, natomiast po dwóch latach zarabia już niemal 5000 złotych.

Po dziesięciu latach pracy lekarz może liczyć na pensję w wysokości 8515 zł brutto. Wszystko zależy jednak od tego, gdzie pracuje…

W zależności od miejsca

W niektórych województwach lekarze są lepiej opłacani niż ich koledzy po fachu w innych miejscach. Chodzi tu przede wszystkim o województwo mazowieckie, gdzie średnia pensja brutto jest o niemal 1000 złotych wyższa niż średnia krajowa.

Jeszcze wyższymi zarobkami mogą się cieszyć lekarze mieszkający w samej Warszawie. Stołeczny lekarz może liczyć na wynagrodzenie w wysokości około 7081 złotych.

Nie mają na co narzekać także lekarze z województwa śląskiego, małopolskiego i lubelskiego. Wszyscy zarabiają powyżej średniej krajowej. W województwie śląskim lekarz dostaje 6363 zł brutto, w małopolskim 6500 zł brutto, natomiast w lubelskim 6900 zł brutto.

Lekarze-rekordziści

Skąd wzięły się plotki o kokosach, które zarabiają polscy lekarze? Ponieważ w ich gronie znajdują się tacy, którzy w ciągu roku bez trudu wyciągają nawet 500 tysięcy złotych!

W 2019 roku jeden z lekarzy zatrudnionych w poznańskim szpitalu zarobił około 750 tysięcy złotych. Nieco mniej skasował lekarz z Kalisza, któremu udało się w rok zarobić prawie 600 tysięcy złotych.

Te niebotyczne wynagrodzenia dotyczą przede wszystkim lekarzy pracujących na kontrakcie, którzy często biorą dodatkowe dyżury.

Warto pamiętać, że mogą być one podyktowane nie tylko chęcią zysku, ale też chęcią niesienia pomocy i tym, że w pracy po prostu nie ma ich kto zastąpić.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... LEKARZE RADZĄ: UNIKAJ TAKICH BUŁEK. PIECZYWO, KTÓRE MA W SKŁADZIE MNÓSTWO KONSERWANTÓW

Warto sobie przypomnieć o... WAŻNA ZMIANA PRZEPISÓW. OD DZIŚ LEKARZE NIE BĘDĄ JUŻ WYSTAWIAĆ PAPIEROWYCH RECEPT

Portal "Życie" informował także... TOMASZ LIS NIE WYGLĄDA JUŻ TAK SAMO. DŁUGOTRWAŁY POBYT W SZPITALU ZBIERA SWOJE ŻNIWO