W zeznaniu podatkowym za 2019 rok Polacy będą mogli odliczyć nawet 53 tys. zł wydatków na materiały budowlane, urządzenia, a także usługi związane z termomodernizacją budynku.

Ulga termomodernizacyjna jest przeznaczona zarówno dla podatników rozliczających się według skali, jak i dla tych płacących podatek liniowy oraz ryczałt.

Od kwoty dochodu wskazanej w zeznaniu będą oni mogli odliczyć do 53 tys. zł z tytułu wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Dzięki temu zapłacą podatek niższy o kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych!

53 tys. zł to limit, który dotyczy jednego podatnika. To dobra wiadomość dla współwłaścicieli domu, ponieważ z nich dysponuje odrębnym limitem.

Powody do niezadowolenia mają natomiast właściciele wielu nieruchomości, którzy przeprowadzają termomodernizację w kilku z nich. W ciągu roku będą mogli odliczyć tylko 53 tys. zł, niezależnie od liczby dokonanych remontów.

Do skorzystania z ulgi uprawnieni są wyłącznie właściciele lub współwłaściciele budynku, w którym poprowadzono lub w tej chwili trwają prace termomodernizacyjne. Ulga dotyczy wyłącznie budynków istniejących, czyli nie mogą z niej skorzystać osoby, które swój dom dopiero budują.

Warto również wspomnieć, że ulga dotyczy wyłącznie budynków jednorodzinnych. Skorzystać z niej mogą zatem posiadacze domów wolnostojących lub domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Ulga nie przysługuje na przykład właścicielom kamienic.

Szereg obostrzeń dotyczy też samego budynku. Wydzielone w nim mogą być maksymalnie dwa lokale mieszkalne. Budynek może również dzielić się na lokal mieszkalny i lokal użytkowy, jednak w takiej sytuacji powierzchnia tego drugiego nie może przekraczać 30 proc. całkowitej powierzchni budynku.

Ograniczenia czasowe

Z ulgi mogą skorzystać właściciele domów, którzy wykonali prace termomodernizacyjne nie później niż w ciągu 3 lat od końca roku, w którym ponieśli z tego tytułu pierwszy udokumentowany wydatek.

Oznacza to, że osoby rozpoczynające termomodernizację w 2019 roku, powinny zakończyć prace przed upływem 2022 roku. W przeciwnym wypadku będą bowiem zobowiązane do zwrotu ulgi.

Ulga obowiązuje od początku 2019 roku. Nie obejmie zatem tych osób, które już wcześniej ukończyły termomodernizację.

Co można odliczyć?

Niestety nie wszystkie prace remontowe można uznać za termomodernizację. Rząd dokładnie precyzuje działania, które uprawniają do skorzystania z ulgi. Materiały budowlane, urządzenia oraz usługi, których zakup można odliczyć od podatku, zostały ujęte w specjalnym wykazie.

Znajdziemy w nim m.in. zakup pompy ciepła, kolektora słonecznego, ogniwa fotowoltaicznego, węzła cieplnego z programatorem temperatury.

Do skorzystania z ulgi uprawniają również wydatki na kocioł gazowy, kocioł olejowy, kocioł na paliwo stałe oraz różnego rodzaju materiały budowlane, np. te wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych i fundamentów.

Główna zasada jest taka, że muszą wchodzić w skład systemu dociepleń lub zabezpieczać przed wilgocią.

Do skorzystania z ulgi uprawnia także wymiana stolarki zewnętrznej, np. okiennej i drzwiowej, a także wykonanie analizy termograficznej budynku lub ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej.

Na portalu "Życie" dowiesz się również o... MAŁO KTO O TYM SŁYSZAŁ. OTO KILKA NIETYPOWYCH ZASTOSOWAŃ PROSZKU DO PIECZENIA

Warto sobie przypomnieć... DWA MILIONY POLAKÓW NIE MUSZĄ PŁACIĆ PODATKÓW. CO TRZEBA ZROBIĆ, BY Z TEGO SKORZYSTAĆ

Portal "Życie" informował także... ZBLIŻA SIĘ TERMIN SKŁADANIA ZEZNAŃ PODATKOWYCH ZA 2019 ROK. DO KIEDY TRZEBA ZŁOŻYĆ PIT