Od października, zmianom uległa dolna stawka podatku dochodowego i aktualnie wynosi ona 17 proc.. Wysokość górnej stawki nadal utrzymuje się w granicach 32 proc.. Dodatkowo, wzrosły także koszty uzyskania przychodów z 1335 zł do 3000 zł w skali roku i właśnie na tej podstawie pracodawca wylicza zadatek na poczet podatku.

Ze względu na ułatwienie, dolna stawka wyliczana jest w skali 17.75 procenta. Jeżeli korzystamy z usługi Twój e-PIT, system automatycznie nam ją uwzględnia. Problem mogą mieć osoby, które prace zaczęły od października. Wówczas mogą być one zmuszone do zwrotu podatku, który odprowadzany był od 17 procent. Natomiast Ci, którzy pod koniec roku nie pracowali, mogą otrzymać zwrot.

PIT dla młodych

Wszyscy Ci, którzy nie ukończyli 26 roku życia objęci sa podatkiem w wysokości 0 procent, który obowiązuje od sierpnia 2019 roku. Trzeba natomiast pamiętać, że każdy kto nie wypełnił wniosku o niewypłacanie zaliczek na poczet podatku, a pracodawca je odprowadzał, otrzyma w tym roku spory zwrot.

Do kiedy należy złożyć PIT?

Każdy, kto rozlicza się na formularzu PIT-37, ma czas na zaakceptowanie wypełnionego wstępnie przez Urząd Skarbowy formularza, do 30 kwietnia 2019 roku. Jeśli okaże się, że wpłacane przez ciebie zaliczki, niższe są od należnego podatku, różnicę należy wpłacić do końca kwietnia na swój mikrorachunek. Ważne, by uiścić wpłatę terminowo. Dla spóźnialskich skarbówka przewidziała odsetki karne.

Kiedy zwrot podatku?

Urząd na zwrot podatku ma 45 dni. Co ważne, jak podaje Ministerstwo Finansów, wszystkie deklaracje, które zostały złożone przed 15 lutym będą dopiero uważane jak te złożone od 15 lutego.