Pomysł opodatkowania cukru nie jest niczym nowym. W ciągu ostatnich 4 lat opłata od tego białego proszku została wprowadzona w 19 różnych państwach, m.in. we Francji, w Finlandii i na Węgrzech.

Teraz podatek od cukru pojawi się także w Polsce. Wiemy już, jakie produkty będą nim objęte. Dodatkowa opłata zostanie nałożona na napoje słodzone oraz na alkohole w opakowaniach do 300 ml, czyli tzw. małpki.

Projekt Ministerstwa Zdrowia zakłada, że podatek od cukru obejmie napoje słodzone z dodatkiem: monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje oraz inne substancje słodzące.

Z wiadomości, do których dotarł Business Insider wynika, że nowa opłata wyniesie 70 groszy za 1 litr napoju słodzącego. Dodatkowe 10 gr trzeba będzie zapłacić, gdy w napoju znajdzie się więcej niż jedna substancja słodząca. Z kolei następne 20 gr dojdzie w przypadku, gdy napój zawierać będzie kofeinę, taurynę lub guaranę.

Nowym podatkiem zostaną również objęte alkohole w butelkach o małej objętości (do 300 ml). W ich przypadku opłata wyniesie 1 zł od każdej butelki.

Nowy podatek ma ograniczyć spożycie cukru wśród Polaków. Badania przeprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia wskazują bowiem, że w ciągu ostatnich 10 lat roczne spożycie cukru w gotowych potrawach, przekąskach i napojach wzrosło w Polsce o 12 kilogramów na osobę.

Nowy podatek ma także przynieść dodatkowe wpływy do budżetu państwa. Rząd szacuje, że dzięki nowej daninie może zyskać nawet 3 mld złotych. Wiadomo już, w jaki sposób Polska rozdysponuje te pieniądze.

84 proc. zysków (około 2,5 mld złotych) z podatku cukrowego trafi do Narodowego Funduszu Zdrowia, a po 8 proc. do samorządów oraz budżetu państwa. Te otrzymają zatem po około 250 mln złotych.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... CUKIER ZOSTANIE OPODATKOWANY? WSZYSTKO W TROSCE O ZDROWIE POLAKÓW. JAK WPŁYNIE TO NA CENY

Warto sobie przypomnieć... ZDROWE ODŻYWIANIE NA KAŻDĄ KIESZEŃ! OTO PRODUKTY, KTÓRE OBNIŻAJĄ POZIOM CUKRU WE KRWI

Portal "Życie" informował także o... GIS OSTRZEGA PRZED JEDZENIEM JAJEK TEJ POPULARNEJ MARKI. W WIELU PARTIACH WYKRYTO SALMONELLĘ