Wprowadzenie podatku cukrowego w Polsce już nie jest zaledwie jednym z projektów, a realnym planem polskiego rządu. Ministerstwo Zdrowia podało właśnie informację, że nowa opłata zacznie funkcjonować już do 2022 roku.

Podatek cukrowy ma zostać wprowadzony po to, by ograniczyć złe nawyki żywieniowe Polaków. Ma również wspomóc walkę z otyłością i nowotworami. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podkreślił, że jest to jedno z priorytetowych założeń Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030:

Podatek cukrowy chcielibyśmy wprowadzić do końca 2022 roku, aby ograniczyć złe nawyki żywieniowe społeczeństwa.

Prezes NFZ Adam Niedzielski w rozmowie z Rynkiem Zdrowia podkreślił, że wprowadzenie podatku od cukru może wyjść Polakom na zdrowie. Jednak społeczeństwo może niechętnie zareagować na wzrost cen:

Temat jest o tyle delikatny, że potrzebne są klarowne sygnały, iż intencja wprowadzenia podatku jest prozdrowotna, a nie fiskalna. Eksperci nie mają wątpliwości, że takie narzędzie ekonomiczne dla zdrowia publicznego byłoby pożądane i korzystne. Gdyby dochody z niego zasilały budżet NFZ, możliwe, że obaw o sięganie do kieszeni Polaków byłoby mniej.

Nowe wpływy do budżetu

Wprowadzając podatek od cukru, rząd upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu. Nie tylko zadba o zdrowie i kondycję Polaków, ale także zyska nowe środki na realizację swoich licznych obietnic.

Z analizy Związku Producentów Cukru w Polsce wynika, że wprowadzenie dodatkowego podatku od cukru zawartego w słodyczach, piwie i słodkich napojach może zwiększyć zwiększyć budżet państwa niemal o 2,2 miliardy złotych rocznie.

Choć podatek od cukru wymierzony jest przede wszystkim w producentów, nie ulega wątpliwości, że nowa danina spowoduje znaczny wzrost cen produkowanych przez nich towarów.

Za słodkości zapłacimy więcej już w 2022 roku. Wysokie ceny mają nas zniechęcić do zakupu niezdrowej żywności.

Warto sobie przypomnieć... PODATEK OD CUKRU – OPŁATA, KTÓRA ZWIĘKSZY BUDŻET POLSKI O 2,2 MLD ZŁOTYCH!
Na portalu "Życie" dowiesz się także... TEN BŁĄD POPEŁNIA WIELU Z NAS PODCZAS SUSZENIA PRANIA. NAUKOWCY OSTRZEGAJĄ, ŻE MOŻE KOSZTOWAĆ ZDROWIE
Portal "Życie" informuje również o... RZĄD ZNALAZŁ JEDNAK PIENIĄDZE NA TRZYNASTĄ EMERYTURĘ? JEST TERMIN WYPŁATY ŚWIADCZENIA