Pomysł opodatkowania cukru nie jest niczym nowym. Głosy postulujące wprowadzenie takiej opłaty pojawiały się już kilka lat temu. Teraz PiS podkreślił, że chętnie wróci do rozmów na ten temat.

Opłata od cukru z powodzeniem funkcjonuje już w innych krajach. W ciągu ostatnich 4 lat została wprowadzona w 19 różnych państwach, w tym w pięciu europejskich. Podatek za spożycie cukru płacą m.in. Węgrzy, Francuzi i Finowie.

W rozmowie z Business Insider Polska szef SLD Włodzimierz Czarzasty podkreślił, że opodatkowanie cukru miałoby być elementem profilaktyki zdrowotnej. Polityk powiedział:

Mamy już gotowy projekt dotyczący opodatkowania cukru, ale szczegółów jeszcze nie zdradzę.. Myślę, że to pomysł wart rozważenia, tym bardziej, że ilości cukru i słodyczy, które jedzą nasze dzieci, ale też my, powodują, że w szybkim tempie rośnie liczba osób chorujących na cukrzycę i inne choroby.

Głównym powodem opodatkowania cukru może być zatem zdrowotny aspekt takiego posunięcia. Analizy wskazują bowiem, że w ciągu ostatnich czterech lat spożycie cukru w przeliczeniu na jednego Polaka wzrosło aż o jedną czwartą!

Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że choroby wiążące się z otyłością (a więc także z rosnącym spożyciem cukru) powodują dziesiątki tysięcy zgonów rocznie. Przeprowadzone przez NFZ analizy wskazują, że samo spożywanie napojów słodzonych cukrem jest przyczyną śmierci około 1400 Polaków każdego roku.

Podstawa prawna do wprowadzenia podatku od cukru zawartego w napojach i batonikach już się pojawiła. Jej twórcą jest Główny Inspektor Sanitarny.

Taki podatek mógłby być naliczany od objętości napoju lub stosownie do określonej zawartości cukru. Istnieje również możliwość wprowadzenia tzw. podatku warstwowego, w przypadku którego bazę do opodatkowania stanowi objętość napoju, ale stawki są różne w zależności od zawartości cukru.

Nowy podatek oznacza także nowe wpływy do budżetu państwa. Związek Producentów Cukru w Polsce wylicza, że objęcie nim słodkich napojów, piwa i słodyczy mogłoby przynieść budżetowi od 1 do 2,2 mld zł rocznie.

Na portalu "Życie" dowiesz się także... TO NIE KONIEC ZMIAN W ŻYCIU ROBERTA LEWANDOWSKIEGO. LEWY PRZECHODZI NA WEGETARIANIZM

Warto przypomnieć... 5 NIEPOKOJĄCYCH OZNAK, ŻE SPOŻYWASZ ZA DUŻO CUKRU.

Portal "Życie" informuje... TE PRODUKTY SĄ SZKODLIWE DLA ZDROWIA. WYKLUCZ JE ZE SWOJEGO JADŁOSPISU!