Wielu ludzi jest przekonanych, że zdrowo się odżywia. Zgodnie twierdzą oni, że odstawienie fast-foodów oraz słodyczy zapewni im dobrą kondycję organizmu oraz atrakcyjny wygląd. Takiej tezie oczywiście nie można zaprzeczyć, jednakże wyeliminowanie niektórych produktów nie zawsze oznacza prowadzenie zdrowego stylu życia.

Ci, którzy myślą, że porzucając batony eliminują z diety cukier, mogą czuć się zawiedzeni. Mianowicie, cukier występuje praktycznie wszędzie. Często więc nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jak wielkich ilościach dziennie go spożywamy.

Niestety, nie jest to korzystne dla naszego organizmu. "Biała śmierć" przyczynia się do rozwoju wielu chorób m.in. otyłości, czy cukrzycy, dlatego tak ważne jest to, aby kontrolować poziom cukru w diecie.

Co jeść, by utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi?

Najlepiej, po prostu cukru unikać, ale nie zawsze takie postanowienie jest proste. Istotne okazuje się zatem wzbogacenie diety o produkty, które zbijają poziom niepożadanego cukru w warunkach domowych. Oto, w co warto zainwestować:

1. Ocet jabłkowy

Dodawany do sałatek czy sosów skutecznie obniża poziom glukozy we krwi, a wystarczą do tego jedynie jego niewielkie ilości. Ocet jabłkowy jest często nawet bardziej skuteczny od leków stosowanych przy cukrzycy.

2. Zielone warzywa

Spożywanie warzyw przynosi same korzyści. Dodatkowo jeszcze, obniża poziom cukru we krwi. Zielone warzywa to przeciwutleniacze, które chronią nasz organizm przed licznymi chorobami.

3. Czekolada

Czekolada także może obniżyć poziom cukru we krwi. Chodzi tu jedynie o tę najciemniejszą, z dużą ilością kakao.

4. Cytrusy

Cyrusy to najzdrowsze przekąski dla cukrzyków. Zarówno obniżają poziom glukozy we krwi, jak i także zawierają witaminę C. Samo zdrowie!

5. Zielona herbata

Regularne spożywanie zielonej herbaty reguluje poziom cukru oraz wspomaga procesy trawienne.

6. Warzywa strączkowe

Fasola, soczewica, ciecierzyca, bób, groch są nie tylko smaczne, ale i skuteczne w obniżaniu poziomu glukozy we krwi. Diabetycy, którzy regularnie spożywają te produkty mogą liczyć na zdecydowanie lepsze wskaźniki stężenia glukozy.

7. Czosnek

Czosnek obniża zarówno poziom cukru we krwi, jak i związków tłuszczowych. Obniża też poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

8. Orzechy

Jedzenie orzechów ogranicza ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia, a co za tym idzie także cukrzycy. Wpływają na to występujące w orzechach tokotrienole, które są też źródłem witaminy E.

9. Oliwa

Oliwa wspomaga pracę trzustki, która odpowiada za poziom stężenia cukru we krwi. Regularne jej spożywanie sprawi, że w naszej krwi będzie zdecydowanie mniej szkodliwego cukru.

10. Przyprawy

Pieprz, oregano, kurkuma i ostre papryczki zawierające kapsaicynę - to specyfiki, które skutecznie obniżą poziom cukru we krwi.

Przypominamy o: DLACZEGO NIEKTÓRZY LUDZIE NIE LUBIĄ WARZYW NA POZIOMIE GENETYCZNYM? NAUKOWCY MAJĄ ODPOWIEDŹ

Informowaliśmy także: MAGICZNA MOC ZIÓŁ! DZIĘKI TEJ ROŚLINIE SZYBKO POZBĘDZIESZ SIĘ PRZEZIĘBIENIA

Portal "Życie" pisał też o: CHOROBA PRZYSZŁA TAK NAGLE! MICHAŁ BAJOR, LEGENDA POLSKIEJ MUZYKI, POTWIERDZA DONIESIENIA