Obiecana przez premiera Mateusza Morawieckiego ustawa dotycząca prywatyzacji środków z OFE, została ostatecznie przyjęta 4 grudnia, znalazł się w niej konkretny termin, którego należy przestrzegać.

Jak podaje Fakt, decyzję o tym, czy pozostawiamy środki w ZUS czy przenosimy do IKE, należy podjąć w okresie od 1 stycznia do 1 marca 2020 roku. Po upływie tego czasu, nasze środki zostaną automatycznie przeniesione z ZUSu do IKE, za co potrącona zostanie tzw. „opłata przekształcaniowa” w wysokości 15 proc..

Jeżeli zdecydujemy się na przeniesienie naszych środków do ZUSu, również zapłacimy podatek. Podobnie jak w przypadku IKE, wyniesie on 15 proc., jednak nie będzie on pobrany jednorazowo, a w dwóch ratach po 7,5 proc., w 2020 i 2021 roku.

Co wybrać Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) czy ZUS?


Jeżeli zdecydujemy się na przekazanie środków do IKE, na starcie stracimy 15 proc., zgromadzonej kwoty, która przeznaczona zostanie na poczet tzw. „opłaty przekształceniowej”. Co ważne, pieniądze zgromadzone na IKE będą „nasze” i dzięki temu, mogą być dziedziczone.

Ponadto, pieniądze zgromadzone na koncie IKE będą inwestowane, a co za tym idzie będą narażone na pewne ryzyko, dlatego mogłoby się wydawać, że pieniądze zgromadzone na koncie ZUSu będą bezpieczniejsze.

Ci którzy zdecydują sią na przeniesienie środków do ZUSu, pieniądze ulokują na tzw. „wirtualnych kontach””, z których pobierana będzie późniejsza emerytura zgodnie z przelicznikiem wyznaczonym przez ZUS. Co ważne, ZUS obiecuje nam, że środki wypłacane będą niezależnie od długości naszego życia.

Przypomnij sobie o… DONALD TUSK POKAZAŁ ZDJĘCIE Z WNUCZKĄ. BYŁY PREMIER JEST ROZPROMIENIONY, TEN WIDOK CHWYCI KAŻDEGO ZE SERCE

Jak informował portal Życie: PROJEKT USTAWY O 13. I 14. EMERYTURZE GOTOWY. KIEDY ZACZNĄ SIĘ WYPŁATY

Portal Życie pisał również o… NIE DAJ SIĘ NABIĆ W BUTELKĘ FAŁSZYWYM TAKSÓWKARZOM. MOŻESZ SŁONO ZAPŁACIĆ. 100 ZŁOTYCH NA START I 60 ZA KAŻDY KILOMETR