Za zmiany odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wydane zostało przez resort rozporządzenie, na skutek którego zmieniona zostanie nazwa ponad 21 miejscowości i 200 obiektów fizjograficznych. Będą to między innymi jeziora, wzgórza, łąki czy nieużytki.

Rady gmin każdorazowo stały za propozycją zmiany nazwy, o co wnioskowały za pośrednictwem wojewodów. Jak podaje Radio Zet, każda z modyfikacji została również poddana pod konsultacje społeczne przeprowadzone wśród lokalnych mieszkańców.

Zmiany dotyczą obiektów leżących na terenie dwudziestu powiatów w dziesięciu województwach. Projekt opublikowany przez MSWiA wprowadza nowe nazwy dla 4 miejscowości oraz zmienia dotychczasowe nazwy 21 miejscowości i 8 obiektów fizjograficznych.

Ministerialne modyfikacje znoszą nazwę 3 miejscowości, które 1 stycznia 2020 roku znikną z mapy Polski. Chodzi tu o Gołaszów w powiecie wołowskim oraz Łaniewo i Zwierzyniec w powiecie lidzbarskim. Znikną również 183 obiekty geograficzne, wśród których znajdują się przede wszystkim jeziora, wzgórza, łąki i nieużytki.

Kluczowa jest zmiana nazw miejscowości, o które postulowali ich mieszkańcy. Zmienione zostaną nazwy między innymi: miejscowości Wyryki w powiecie włodawskim (województwo lubelskie) zmienią nazwę na Wyryki-Kolonia, a Józefka w powiecie radomszczańskim (województwo łódzkie) na Dmenin-Józefka.

Wieś Teodorów Wielki w powiecie radomszczańskim (województwo łódzki) zmieni nazwę na Teodorów Duży. Jeziorki w powiecie brodnickim (województwo zachodnio-pomorskie) przyjmą nazwę Jeziórki, natomiast Grądy-Łazy w powiecie pajęczańskim – nazwę (województwo łódzkie) Grądy.

Przypomnij sobie o… NAD POLSKĄ ZMIERZĄ SIĘ DWA FRONTY ATMOSFERYCZNE. SYNOPTYCY ZAPOWIADAJĄ GWAŁTOWNĄ ZMIANĘ POGODY

Jak informował portal Życie: JUŻ WIADOMO, GDZIE ZJEMY NAJLEPSZĄ PIZZĘ W POLSCE. MAGDA GESSLER NIE MA WĄTPLIWOŚCI

Portal Życie pisał również o… MIASTA ROZDAJĄ PIENIĄDZE NA REMONT. KAŻDA RODZINA MOŻE OTRZYMAĆ NAWET 40 TYS. ZŁ. JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ