Jak informuje portal Money, wprowadzenie Polskiego Ładu ma w znacznym stopniu poprawić sytuację materialną seniorów pobierających świadczenia emerytalne. Czy faktycznie nowe zasady będą korzystne dla wszystkich?

Jakie zmiany nas czekają?

Jedną ze zmian, jaka ma zostać wprowadzona wraz z Polskim Ładem jest zwolnienie świadczeń emerytalnych z podatku PIT. Zwolnieniu takiemu będą podlegać emerytury do 2500 złotych. Co więcej seniorzy, którzy mimo prawa do emerytury nie będą jej pobierać, a dalej podejmować będą pracę zarobkową także nie zapłacą podatku PIT. Okazuje się jednak, że przedstawione przez rząd propozycje są nieco niejasne.

- Rząd nie powiedział, co tak naprawdę zamierza zrobić. Nie wiemy, czy chodzi kwotę wolną od podatku i jednoczesne skasowanie możliwości odliczania składki zdrowotnej, czy też jednak będzie to połączone i będzie kwota wolna od podatku plus odliczenie składki. Problem jest taki, że jeśli ktoś nie będzie płacił podatku dochodowego, to nie będzie z czego odliczyć składki – zaznaczył specjalista z Instytutu Emerytalnego – dr Antoni Kołek.

Co będzie korzystniejsze?

Okazuje się zatem, że na zmianach najbardziej skorzystają osoby, których emerytura nie będzie przekraczać 5 tysięcy złotych. Dodatkowo wiele seniorów stanie przed wyborem, czy bardziej opłaca się pobierać samą emeryturę, czy może zostać w pracy, a może pobierać i emeryturę i pracować w mniejszym wymiarze godzin?

Jak zaznacza ekspert dr Antoni Kołek, każdy emeryt, którzy dobrze przeanalizuje sytuację finansową, zdecyduje się oczywiście na pobieranie świadczenia. Propozycja rządu nie spowoduje bowiem zysku w przypadku osób, które zdecydują się na dalszą pracę w zawodzie i odliczenie PIT-u. Korzystniejsze będzie bowiem pobieranie dodatkowych świadczeń emerytalnych. Czy zatem Polski Ład faktycznie okaże się korzystny zarówno dla seniorów, jak i dla gospodarki?

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: NIESAMOWITY NOWORODEK PRZYSZEDŁ NA ŚWIAT! PERSONEL MEDYCZNY ORAZ RODZICE BYLI ZASKOCZENI ROZMIARAMI MALUCHA

O tym się mówi w Polsce: POLACY MUSZĄ SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA TO, CO MOŻE PRZYJŚĆ PO WAKACJACH? PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI ZNÓW OSTRZEGA. POJAWIŁY SIĘ WYPOWIEDZI O CZWARTEJ FALI

O tym się mówi na świecie: RELACJE KSIĘCIA KAROLA Z SYNEM POPSUŁY SIĘ NA DOBRE? PODDANI DOKONALI ZASKAKUJĄCEGO ODKRYCIA NA NAGRANIU Z NASTĘPCĄ TRONU! CHODZI O ZDJĘCIA HARRY’EGO

Z życia gwiazd: JEST DECYZJA O UDZIALE RAFAŁA BRZOZOWSKIEGO W EUROWIZJI. CZY POLSKA WEŹMIE UDZIAŁ W KONKURSIE