Karp jest jedną z dwunastu potraw, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole, a przepisów na świątecznego karpia, w sieci jest jak grzybów po deszczu.

Choć czas świątecznych zakupów i tworzenia zapasów dopiero się rozkręca to w wielu sieciach handlowych, na targach i bazarach można już dostać karpie wigilijne.

Przełomowy wyrok może zmienić sposoby przetrzymywania karpia

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu można było kupić jedynie żywe karpie, które następnie przetrzymywane były w domu i zabijane przed przyrządzeniem wieczerzy wigilijnej. Sposób ten na pewno nie jest humanitarny i naraża bezbronne ryby na ogromny stres.

Najgorsze było to, że sprzedawania żywych karpi w foliowych woreczkach bez wody było legalne, a z takich metod sprzedaży korzystano w wielu supermarketach.

Których ryb lepiej nie jeść? Źródło: Youtube
Których ryb lepiej nie jeść? Źródło: Youtube
Których ryb lepiej nie jeść? Źródło: Youtube

Na szczęście są osoby, które walczą o to, by karpie były traktowane tak samo, jak inne zwierzęta. Jak twierdzi mecenas Karolina Kuszlewicz, która przez 10 lat walczy w sprawie karpi, ryby te są traktowane jako gorsze zwierzęta, bo przecież żadnej innej istoty nie bylibyśmy w stanie zabić w własnej kuchni.

To nieprawdopodobne, w jakich warunkach przebywały bezbronne ryby

Po dziesięciu latach walki Sąd Okręgowy w Warszawie wydał przełomowy wyrok, który może zmienić sposoby przetrzymywania i sprzedaży karpi. Sąd skazał trzech pracowników supermarketów na karę więzienia w zawieszeniu.

Karpie były przez nich przetrzymywane w przerażających warunkach – w skrzyni bez wody. Następnie były wydawane klientom w foliowych reklamówkach również bez wody.

Mycie ryby screen:Onet kobieta
Mycie ryby screen:Onet kobieta
Mycie ryby screen:Onet kobieta

Miejmy nadzieję, że wyrok odmieni los tych bezbronnych zwierząt. W całej sprawie nie chodziło o ukaranie pracowników, ale o to, by zaprzestać niczym nieusprawiedliwionemu barbarzyństwu. Takie działania nie powinny mieć miejsca.

To również może Cię zainteresować: NIEPRAWDOPODOBNE CO MIŁOŚĆ POTRAFI ZROBIĆ Z CZŁOWIEKIEM. PEWNA ZACHOROWANA STARUSZKA ZROBIŁA WSZYSTKO, BY UJRZEĆ SWĄ UKOCHANĄ, NIENARODZONĄ PRAWNUCZKĘ

Portal „Życie” pisał również o: PIERWSZA DAMA STANÓW ZJEDNOCZONYCH WYPOWIEDZIAŁA SIĘ NA TEMAT KRÓLOWEJ ELŻBIETY. PADŁY GORZKIE SŁOWA Z UST ÓWCZESNEJ PREZYDENTOWEJ

Jak informował również portal „Życie”: INTERNAUCI SĄ ZACHWYCENI TYM MINIATUROWYM DOMKIEM W ŚRODKU LASU. WNĘTRZE REZYDENCJI JEST ZASKAKUJĄCO PRAKTYCZNE. UROCZO, ELGANCKO I STYLOWO